Bay Renault’yu kim öldürdü?

Dünya otomotiv devlerinden biri olan Renault  markasının kurucusu Louis Renault’dur.

12 şubat 1877 yılında Fransa Paris’te zengin bir iş adamının oğlu olarak dünyaya gelen Louis Renault sadece 15 yaşında ilk arabasını yapmış. 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka bir otomobili harçlıkları ile satın almış ve kardeşleri ile bu otomobili söküp yeniden inşa etmiştir.

De Dion Buton markası referans alınarak yeniden ürettiği modele Voiturette adını vermiş. Otomobilde zincir yada kayış tahriki yerine hareketi direkt ileten şaft-mil kullanarak bir ilke imza atarak, otomobilin daha hızlı olması  ve yokuş çıkabilecek kadar tork üretebilmesini sağlamayı başarmıştır.

Voiturette

1898 yılında sadece 21 yaşında iken babasının ekonomik desteği ile kardeşlerinin de yer aldığı Renault Freres otomobil şirketini kurmuştur.  Sadece 1 yıl sonra 1899 yılında Paris’te yapılan otomobil yarışını kazanmayı başararak dikkatleri çekmiştir.. Bu yarışta kullanılan otomobil baştan sona tamamen Louis Renault tarafından tasarlanmış ve üretilmiş.

1903 yılında yapılan bir yarışta kardeşlerinden Marcel Renault geçirdiği kazada ve diğer kardeşi olan Fernand Renault ise nedeni bilinmeyen bir şekilde 1909 yılında hastanede ölmüştür.

Yalnız kalan Louis Renault yolunda devam eder…

İş kolik ve hırsı ile gözü kör olmuş bir şekilde çalışmaya devam eden Louis Renault markayı eşi görülmemiş bir hız ile büyütür. 0.75 beygir gücünde motor ile başlayan bu serüven 1929 yılına gelindiğinde 8 silindirli 7100cc gücündeki “Reinastella” modelini üretmişti

Reinastella

1. dünya savaşında silah üretimi işine girer servetini katlar ve ilk paletli tankı üreterek Fransa devletine satarak bir kez daha katlanarak zengin olur. Fransız ordusunun talebi üzerine uçak imalatına da başlayan Renault fabrikası büyük bir yıkıma doğru sürüklenmektedir.

2. dünya savaşında Almanların Fransayı işgal etmesi ve Renault fabrikalarına el koyması ile Louis’in kaderi belirlenmiş olur. Nazilere silah üreterek para kazanmayı seçmiş kendi ülkesine ihanet etmiştir.

Almanya müttefikleri olan ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Sovyetler Birliği ve Çin Cumhuriyeti Nazilere silah yapan Renault fabrikasını 460 ton bomba ile yer yüzünden silerler.

6 ay boyunca her şeyi yeniden inşa ederek üretime başlayan hırslı Louis Renault 2. dünya savaşını Almanların kaybetmesi ile ortada kalır. Fransız hükümetinin vatan haini olarak tutukladığı Louis Renault hapise atılır.

Yargılanacağı zamanı beklemek için hapishane hücresinde bekleyen Renault Fransız tutuklular tarafından dövülerek öldürülür. Ölümü dikkat bile çekmeyen ve kimin yada kimlerin öldürüldüğü araştırılmayan Louis Renault kim vurduya gider. 24 Ekim 1944 yılında bir vatan haini olarak  Fransa apisanelerinde mahkumlar  tarafından dövülerek öldürüldüğünde 67 yaşında idi.

Louis Renaultun mezarı

İki defa sıfırdan inşa edilen Renault impratorluğu Louis’in ölümünden sonra devletin el koyması ile artık bir kamu malı olmuştur.  Fransız devleti tarafından yönetilen Renault 1995 yılında özelleştirilmiş ve Dacia markasını satın alıp, Nissan ile yapılan ortaklıktan sonra günümüzdeki bilinen otomotiv devi olmayı başarmıştır.

2012 yılında Louis Renault’un 8 torunu Paris’te Renault markasının kamulaştırılmasına itiraz olarak davacı olmuşlar. Mahkeme 8 torunun talebini haksız bularak davayı reddetmiş. 8 torunun avukatı kaybedilen dava sonrasında amaçlarının Louis Renault’un vatan haini olmadığını ispatlama çabası olduğunu belirtmiş.

Resmi olmayan kaynaklara göre Naziler için 30 binden fazla kamyon üretimi, Alman tanklarının bakım ve onarımlarını yaptığı iddia ediliyor. Adolf Hitler ile çekilmiş bu fotoğraf ise konun kısa özeti gibi.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir