Bahçeye gömülmüş otomobilin sırrı….

Yeni aldığınız evinizin bahçesini düzenliyorsunuz ve toprağa gömülü bir otomobil olduğunu keşfediyorsunuz, ne yapardınız?

İngiltere’de yaşayan John Brayshaw koronavirüs sebebi ile evde kal kuralına uymakta idi. Bir çoğumuz gibi sıkıntıdan bunalan John evinin arka bahçesini düzenlemek için harekete geçer. Toprağa dikeceği direkler için kazmaya başladığında yüzeyin hemen altında metal bir nesneye denk gelir.

Siz olsanız bu metalin ne olduğunu düşünürdünüz?

John ilk olarak bunun savaş döneminde kalan bir sığınak girişi olduğunu zannetmiş. Kazıyı ilerlettikçe gizem çok daha büyümüş ve ortaya bir otomobil çıkmış. Sol tarafının üzerine  yatırılmış, tek kapılı ve 1950 yılların çizgilerine sahip bir olduğu tahmin edilen otomobil mezarı gün ışığı ile buluşmuş.

Ortaya çıkan otomobilin ilk farkedilen özelliği tekerleklerinin olmamasıymış. Otomobil meraklıları mezardaki bu aracın 1955 model Ford Popular 103e olduğunu düşünüyorlar. Yıllardır çürüyen otomobilden geriye kalanlara bakarsak yaptıkları benzetme oldukça makul gibi görünüyor.

Otomobil için bir çok fantastik teori akıllara  gelmiş. İlk olarak bu otomobilin 2. dünya savaşı sonrası casusların kullandıkları ve kimsenin bulmaması için bahçeye gömdükleri düşünülmüş.

Çözülmesi imkansız gibi görünen gizeme faydası olur mu diyerek otomobilin içindeki eşyalara bakılmış. Tamamen toprak dolu otomobilin içinden eski bir radyo, süt şişelerinin taşındığı bir kasa ve ilaç şişeleri  çıkmış. Bu ip uçlarının hiç biri gizemi çözmeye yetmemiş.

Kısa bir süre sonra bu gizemin evin ilk sahibi olan ve 2. dünya savaşında ordu’da görev yapmış  Harold Lyles ile ilgili olduğu ortaya çıkmış.

 Harold Lyles’ın casus muydu?

Harold Lyles 1955 model Ford Popular’ın sahibi imiş ve otomobili erkek kardeşi ile birlikte gömmüşler….

Bu gizem İngiltere medyasına düşünce John’un telefonu çalar. Arayan  Harold Lyles’ın hayatta ve 91 yaşında olan eşi ile oğlu Nigel’dır. Otomobilin oraya gömüldüğünü ve bu olayın arkasındaki tuhaflıkları anlatırlar.

Harold Lyles satın aldığı Ford Popular’ı 1964 yılına kadar kullanır, sonrasında Ford’un motoru büyük maliyetler oluşturacak şekilde arızalnır. İngiltere kanunlarına göre otomobilinizi hurdaya çıkarmak için  büyük paralar ödemek zorunda olan Harold Lyles otomobili arka bahçesine gömmeye karar verir.

Ford_popular_içten_yanmalı_oto_blog

Ford bozulduktan sonra Harold’ın çocuklarına oyun parkı olarak bir süre arka bahçede kalmış. Sonrasında hurdaya çıkartırken para ödememek için bahçeye gömülmüştür.

1987 yılında hayatını kaybeden Harold Lyles’ın hala hayatta olan eşi ve oğlu tarafından gizemli Ford’un hikayesi böylelikle ortaya çıkmış olur.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir