Audi+Airbus= Uçan otomobil

150 yıldır temel olarak aynı içten yanmalı motorlar çevresine inşa edilen otomobiller, kamyonlar yada otobüsler yollarda.

Elektrik ve gelişen mühendislik alanları sayesinde otonom sürüş sağlayan tamamen elektrikli yada melez otomobiller çok küçük adımlarla ilerleyebiliyorlar. Tamamen elektrikli otomobillerin 1900’lı yılların başından bu yana varolduklarını düşünürsek çok yavaş gelişiyoruz.

1903 model elektrikli otomobil markası Colombia

Artan trafik, çok sayıda kara taşıtı ile artık büyük şehirler çaresiz durumdalar. Bu durumu bir sonraki kırılma noktasına taşımak isteyen Alman mühendisler 2018 yılında önemli bir girişimde bulundular. Projenin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu ispatlamak için Alman hükümeti tarafından desteklendiğini belirtmeden geçmeyelim.

Airbus-Audi-uçan-otomobil (2)

Alman ulaştırma bakanı Andreas Scheuer, benzersiz tasarıma yönelik planlar hakkında yaptığı açıklamada, “Uçan taksiler artık bir vizyon değil, bizi hareketliliğin yeni bir boyutuna çıkarabilirler” dedi.

VAG grubu bünyesindeki Audi markası ile uçak üreticisi Airbus  ve tasarım stüdyosu İtaldesign ile ortak bir proje için imza atmışlardı. 2025 yılında kullanılması planlanan bu uçan otomobil bütün dengeleri değiştirecek.

Airbus-Audi-uçan-otomobil (2)

Airbus’ın konsepti üzerine şekillendirilecek olan  proje tamamen elektrikli olan bir  Audi otomobili ile Airbus’ın drone’nun evliliği şeklinde olacak.

Airbus-Audi-uçan-otomobil (1)

Üstü Airbus altı Audi…

İki kişilik olacak kokpit Audi’nin otonom aracı üzerinde yolcularını istenen yere karayolundan taşırken uçmak için Airbus görev yapacak.

Belirlenen noktaya giden Audi’nin üzerindeki kokpite Airbus’ın drone’u  gelip kilitlenecek. Havalanmaya başlamadan önce Audi’nin tabanından ayrılan kokpit Airbus ile birleşerek  istenilen noktaya uçarak gidecek. Varış noktasında onu bekleyen başka bir Audi üzerine bırakılan kokpit karayolu üzerinden istenilen noktaya devam edecek.

 

Hadi canım sende ….

Hava yolu ile taşımacılık projeleri yapan başka bir marka olan Volocopter Dubai milyarderlerinin destekleri ile insan taşıyan drone’larını uçuş testlerini yapıyor.

 

Bir başka örnek ise İsveçli Volvo ise Terrafugia isimli uçan otomobil girişimcisi şirketi satın almış durumda.

Otomobiller artık üzerlerine eklenen teknolojiler ile dolup taşmış durumdalar. Uçak mühendisliğini referans alan otomotiv endüstrisi bu baskıya ve birbirleri ile olan rekabeti bir sonraki adıma uçarak taşıyacaklar.

Dünya otomotiv devi Almanlar ilk otomobil patentini aldıkları gibi bu işinde öncüsü olmak istiyorlar.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.