Audi S3 motorlu 427 hp Ford KA

Audi S3 motorlu 427 hp Ford KA

Ford markasının deneyimli tasarımcısı olan Capri ve Cougar modellerinde imzası yer alan Claude Lobo tarafından 1996 yılında Ka ortaya çıkmıştır.

Bu küçük ve şehirli Ford modelinin en güçlü versiyonu sadece 60 beygir güç üretmekte idi. 2008 yılında ikinci nesil ve 2014 yılında üçüncü nesil Ka yollara indi.

Bugün dikkatimizi çekip detaylarını yazdığımız Ford Ka ise tam anlamı ile modifikason kelimesinin tüm detaylarına sahip.

Otomobilin ayakkabı gibi görüldüğü ve ulaşmanın çok kolay olduğu İngiltere’de yapılan bu proje için Ford Ka fiyatlarına bir bakmak istedik. Ebay.uk adresinde en ucuz Ford Ka’nın 695 sterlin olduğunu ve aynı zamanda en ucuz Audi S3’e açık arttırmada en 1550 sterlin teklif verildiğini  gördük.

695+1550 sterlin

Asgari ücretin 2500 ile 3000 sterlin arasında olduğu İngiltere’de bu bu proje için iki araca 2245 sterlin ödeyerek işe başlamışlar. Öncelikle Ford Ka’nın dış görünüşüne kısaca bir göz atmak lazım. WRC otomobilleri gibi oldukça geniş çamurluklar, arka bölümde DTM tarzı büyük bir spoiler ve ön tamponun altından custom ve yine çok büyük bir lip yer alıyor.

Audi DNA’sı

Birinci nesil Audi S3’ün motor, şanzıman ve tüm yürüyeninin swaplandığı küçük Ford Ka’nın geniş gövde panellerinin asıl sebebi geniş dingil mesafesini sığdırmak olmuş.

Audi S3’ün 1.8 turbo beslemeli motoru 220 beygir güç üretirken en önemli özelliklerinden biri ise 4 çeker sisteme sahip olması. Küçük Ford Ka’nın içine Audi’nin tüm sistemi aktarılmış ve ortaya bu yaratık çıkmış.

Audi S3’ün standart 220 beygir olan motoru  Holster Hx35 turbo ile 427 beygire çıkartılmış ve Ford Ka’yı tam anlamı ile bir rokete çevirmiş.

İlginizi çekerse geçtiğimiz günlerde sizlere Ford Fiesta’ya Subaru Impreza STI swap projesini paylaşmıştık. Onu da aşağıya bırakıyoruz.

Fiesta zannettik Impreza çıktı.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.