Amerikan ordusu araçlarını satışa çıkardı

Amerikan ordusu araçlarını satışa çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri sadece 2019 yılında 686 milyar dolar harcayarak  askeri alanda dünyanın en çok harcama yapan ülkesi olmuş. Bu paranın bir kısmı çeşitli askeri araçlar harcanıyor ve eski şeyler değiştirildiğinde, hükümetin kayıplarını telafi edebilmesi için satışa çıkıyor.

Yüzlerce askeri araç açık arttırma ile satışa sunulmuş durumda. Amerika’da yaşıyorsanız fiyat arttırarak bu araçlardan birini satın alabilirsiniz. Ordunun satışa sundu araçlar Humwve, ITV  ve  FMTV adına sahip kamyonlar olarak listelenmiş.

Humwve

Açılımı High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle olan Türkçeye çevirdiğimizde ise Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta gelmektedir. Humvee askeri kullanım için üretilen 4 X 4 sınıfında AM General firması tarafından geliştirilmiş bir taşıttır. Bu taşıt daha önceden Amerikan Ordusu servisindeki M151 MUTT, M561 Gama Goat, M718A1 ve M792 model cankurtaranlar, CUCV ile diğer ülke ve ordular tarafından kullanılan hafif sınıf araçların yerine geçmiştir. Humvee daha sonra üretilecek sivil amaçlı Hummer ve SUV taşıtlarına ilham kaynağı olmuştur.

ITV Growler

Spesifik olarak kullanım için tasarlanan savaş uçaklarında taşınmak için sertifikalandırılmış taktik araçlardır.

 

MTVR

Açılımı Medium Tactical Vehicle Replacement Türkçesi ise Orta Taktik Araç Değişimi anlamına gelir. Ortak bir temel araç dizisidir şasi yük ve görev koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.. MTVR, amaca yönelik tasarlanmış bir askeri araçtır, ancak orman yangını ile mücadele gibi özel operasyonlar için ticari olarak az sayıda araç satılmıştır.

 

Amerkalıların satışa sunuduğu ordu araçları 4 bin dolardan başlıyor. Araçların tamamı açık arttırma ile 6 Ekim 2021 tarihinde satışa sunulacaklar.

ITV adındaki araçların büyük bölümü satılmış. bus ebep ile sitede 1 tane hurda ITV var. Satşa çıkartılan araçların tamamını ve daha fazla askeri araç ve ekipmanın listesine govplanet.com adresinden ulaşabilirsiniz

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.