Amerika’da en çok radara giren otomobil markaları

Radar cezası korkusu ile yavaş gitmek bir çok kazanın önüne geçmeyi sağlamaktadır. Ancak ülkemizde pusu kuran trafik ekipleri sadece ekonomiye destek vermek için çalıştığına şahit olabiliyoruz. Pusu kuran ve kural dışı işlem yapan radar ekiplerine kanuni yollarla itiraz etseniz dahi ne yazık ki çözüm bulamıyorsunuz

Pusu kuran radar ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Bu yazımıza konu olan ise Amerika Birleşik Devletlerinde radara yakalanan otomobil markalarını sizlerle paylaşacağız.

USNews haberine göre hız ihlali sonucu radara yakalan otomobiller sıralamasında ilk 10’a giren markaların hiç biri pahalı supersport otomobiller değiller. Akıllara Ferrari, Lamborghini, Pagani gibi gibi pahalı otomobiller geliyorsa listedeki markalara şaşıracaksınız.

Listedeki otomobillerin fiyatlarını ve Amerika’da asgari ücret ile bir işçinin  kaç ay çalışarak bu otomobillere satın alabileceklerini de listeye ekliyoruz. Amerika’da asgari ücret eyaletlere göre değişmektedir. Biz ise saatlik çalışma ücretini 15 dolar olarak referans alıyoruz.

Subaru Impreza WRX

Subarunun STI değıl daha güçsüz ve ucuz olan versiyonu WRX modeli en çok radara yakalanıp hız yapan marka ve model olarak ilk sırada yer alıyor. 2020 model sıfır bir WRX fiyatı 27.495 para olarak fiyatlandırılıyor. Bir işçi WRX’i 10 ay para biriktirerek alabiliyor.

subaru wrx

2. sırada  Volkswagen Golf GTI var. Sıfır GTI fiyatı 28.595 para Amerka’da asgari ücretli 11 ayda satın alabiliyor

3. sırada yine Subaru Impreza yer alıyor. Bu seferki Imprezanın motoru atmosferik ve 150 beygir güç üretiyor. Motoru en güçsüz Impreza modelinin satış fiyatı 18.795 para ve asgari ücret ile 8 ayda satın alabiliyor.

4. sırada İnfiniti G37 var. Bu otomobilin sıfırı üretilmiyor olsa da 2010 model bir G37 için Amerika galerilerindeki fiyatı yaklaşık 15.000 para. 6 silindirli bu Japon efsanesini asgari ücret ile çalışan bir Amerikalı 5 buçuk ay çalışarak satın alabiliyor.

5. sırada Dodge Dart var. Son olarak 2016 yılında yollara çıkan 180 beygirlik Fiat motorları ile satılıyor. Ek olarak bir de 2.4 litrelik motorlu olan versiyonuda mevcut. İkinci el Dart Limited 13.000 paraya satılıyor. Asgari ücret ile 4 buçuk ayda satın alınabiliyor.

6. sırada bir Koreli var. Hyundai markasının 2020 model 275 beygir gücündeki Veloster modeli 27. 600 oara ve asgari ücret le 9 buçuk ayda satın alınabiliyor.

7. sırada  bir Amerikan otomobili karşımıza çıkıyor. Dodge Challenger sıfır olarak bayide 28.295 paraya satılıyor. Asgari ücret ile 9 buçuk ayda satın alınabiliyor.

8. sırada yine bir Dodge var. Bu sefer en çok radara yakalanan Dodge modeli ise RAM olan bir kamyonet. 21.580 paraya satılan bu kamyonet asgari ücret ile 7 buçuk ayda satın alınabiliyor

9. sırada yine başka bir Dodge modeli olan Charger car. Sıfır olarak bayiden 30.000 paraya satın alınabiliyor ve asgari ücret ile 10 buçuk ayda satın alınabiliyor.

listenin son sırasında Nissan 350Z yer alıyor. Artık sıfırı üretilmeyen bu model ortalama 10.000 paraya satın alınabiliyor ve bu da bir asgari ücretlinin yaklaşık 3 buçuk aylık maaşına denk geliyor.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir