Alfa Romeo TZ3 Stradale – Zagato


Dünya otomotiv devlerinin evi olan İtalya tasarım konusundaki tutkularını yaptıkları otomobillere yansıtmayı çok iyi biliyorlar. Bu yazıda da bir İtalyan efsanesi olan Alfa Romeo tarihinde önemli bir yere sahip TZ3 modeline göz atacağız. 

Alfa Romeo

 İtalyan otomobilleri mekanik olarak Japon otomobilleri kadar sorunsuz veya dertsiz olmayabilir. Fakat konu gövde tasarımlarına geldiğinde sınırları çizenler mutlaka İtalyanlardır. Birçok otomotiv markasının tanınmış modelleri içinde muhakkak bir İtalyan yada bir İtalyan tasarım stüdyosu imzası vardır. 

Alfa Romeo TZ3 Stradale
Alfa Romeo TZ3 Stradale

Gelelim Alfa Romeo TZ3 hakkında yazmaya. 


İlk kez 1962 yılında üretilen Alfa Romeo TZ tamamen yarış otomobili olarak tasarlanmış ve sonrasında yol versiyonu da üretilmiştir.  Motor ve mekanik alt yapısı Giulia ile aynı olan ilk nesil TZ 1570cc motor ve sadece 650 kilogram ağırlığa sahipti.

ilk nesil Alfa Romeo TZ3
1962 model TZ3

Yol yada cadde versiyonu 112 hp güç üretirken yarış versiyonu ise 160 hp güç üretilmiş. Yarış versiyonu 212 km hıza ulaşan, Giulia alt yapısını kullanan TZ modelinin aerodinamik gövdesi yine bir İtalyan tasarım markası olan Zagato tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sebep ile bu yarış arabasının model adına Zagato adı eklenmiştir. 

Alfa Romeo Giulia TZ2
1964 Giulia TZ2


Takvimler 1964 yılını gösterdiğinde yeni Giulia TZ2 tasarlanmış ve bu sefer sadece yarış otomobili olarak üretilmişti. Gövdesi daha fazla aerodinamik olması için yeniden yapılmış ve ağırlığı biraz daha azaltılarak 620 kilograma düşürülmüş. 10 hp daha güçlendirilen motor sayesinde maksimum hızı 245  km’ye çıkartılmış. Bir çok pist yarışında önemli zaferler kazanan TZ2’nin üretimi 1965 yılında durdurulmuş ve bir efsane tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. 


2010 yılına geldiğimizde Alfa Romeo‘nun 100. yılı için TZ mezarından çıkartılmış ve üçüncü versiyonu zengin bir Alman koleksiyoncu için yeniden tasarlanmış. Martin Kapp adındaki koleksiyoncu için Alfa Romeo’nun 8C Competizione modeli kullanılarak yeniden tasarlanmış ve yeni TZ3 ortaya çıkartılmış. Sadece 1 adet yapılan bu tasarımın tam adı Alfa Romeo TZ3 Corsa olarak kayıtlara geçmiş. 

Alfa Romeo TZ3 Corsa-8C Compotizione
Alfa Romeo TZ3 Corsa-8C Compotizione


Yeni TZ3 tasarımı çok beğenilir ve bunun üzerine Alfa Romeo tarafından 9 adet daha bu yeni otomobilden üretilir. 9 adet üretilen yeni otomobilin tam adı Alfa Romeo TZ3 Stradale olmuştur. 


Ortaya iki farklı TZ3 çıkmış olup 9 adet üretilmiş olan otomobillerin çok büyük bir farklılığı var. 


Martin Kapp için üretilen Corsa modeli  Alfa Romeo 8C kullanılarak ortaya çıkmışken 9 adet üretilen Stradale’ler ise akıllara gelmeyecek bir otomobilin yeniden tasarlanması ile doğmuş.

Akıllara gelmeyecek yada Alfa ile aynı çerçevede düşünmeyeceğiniz bir marka olan Dodge Viper SRT yeni Stradale’ye dönüştürülmüş.

İlk yapılan tasarım Corsa ile sonradan eklenen 9 araçlık Stradalenin tasarım açısından birbiri ile tamamen aynı değil.


Kaportası hariç motor, mekanik ve iç bölümü tamamen Viper olan TZ3 10 silindir,  8400cc  ve 600 hp Amerikan gücüne sahip olmuş.

2010 yılında üretilen 9 adet otomobilden 7 numaralı ve kahverenkli olanı 2014 yılında 510 km’de 699 bin dolara satılmış.

Önümüzdeki günlerde serinin 6 numaralı ve kırmızı renkli olan Stradale satışa çıkacak. Ne kadar fiyat ile satışa çıkacağı müzayede günü belli olacak ve satış fiyatını yazıyı güncelleyerek buraya ekleyeceğiz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.