Akü bakımı

Kış aylarını yaşadığımız bu günlerde gece ve gündüz arasında ki ısı farkı nedeni ile otomobillerin mekanik ve elektronik komponentleri arasındaki uyumlu çalışma durumu iklimsel şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yeni nesil otomobillerde her ne kadar bu testler yapılsa da üretim tarihi üzerinden yıllar geçtikçe otomobillerdeki çevre ünitelerin birbiri ile uyumlu ve sağlıklı çalışması da yavaş yavaş bozulmaya başlıyor.

Özellikle akü ve akü ile ilintili ünitelerin sağlıklı çalışması, marş ve aydınlatma grubunun performansını kaybetmeden çalışması noktasında akü bakımının önemi çok büyüktür. Aküler çalışma prensibi olarak kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlardır ve başlıca sulu ve jel aküler olmak üzere ikiye ayrılır.

Özellikle soğuk kış gecelerinde katılaşan motor yağı sabah ilk marşta marş dinamosu ve dolayısı ile akü üzerinde bir mukavemet oluşturup her zamankinden daha fazla enerji sarfiyatına sebep olur. Burada kullandığınız motor yağının kalitesi ve yağ değişim periyodu çok önemli bir faktördür. Konumuza dönecek olursak; Akü bakımında; – Akü kutup başlarının temiz,kuru ve muhafazalı olması, – Akü gövdesinde yağ,kır,ve toz olmaması, – Toz ve çamur mineral ihtiva ettiğinden bu minerallerin iletkenlik sağlayarak akü ömrünü kısalttığı, – Soğuk mevsimlerde ilk marşı uzun tutmamak, – Her servis bakımında akü amperi ölçümü yaptırmak, – Akünüzün sabit olduğundan emin olmak, – Gereksiz ve amatör uygulamalı elektrik ve elektronik donanımlardan uzak durmak, Kullandığınız akünün ömrünü uzatacaktır.

Özellikle otobilinizin akü ve elektrik tesisatını her bakımda dikkatli bir şekilde kontrol edip kırık ve çatlak kabloları tespit etmek, onarmak özellikle LPG sistemli otomobillerde yangın veya benzeri risklerin ortadan kaldırılmasında önemli bir tedbirdir. Ayrıca olası aksiliklerde akü takviyesi kullanılacaksa takviye işinde deneyimli ve ehil kişilerden yardım istemek en doğrusu olacaktır. Yeni yılın size ailenize ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Tolgahan Korkmaz

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.