Abarth egzoz cezası değildir.

Carlo Abarth tarafından kurulmuş modifikasyon şirketinin adıdır.

İtalyan efsanesi olan bu markanın sahibi aslen İtalyan değil, sonradan İtalyan vatandaşı olan Avusturya’lı bir kişidir.

Carlo Abarth henüz 11 yaşında arkadaşları ile sokakta tahta tekerlekli bisikletlerle yarıştığı dönemlerde fark yaratma güdüsüne sahipmiş. Tahta tekerlekleri deri ile kaplayarak arkadaşlarından daha hızlı gitme ve kazanma arzusu çocukluktan gelen bir tutku olmuş. .

Doğum tarih 15 kasım ve akrep burcu olan Carlo Abarth 1949 yılında kurduğu Abarth şirketinin logosunu da akrep olarak seçmiş

abarth

1949 ile 1971 yılları arasında Fiat, Lancia, Simca, Bianca, Alfa Romeo ve  Porsche markalarının modellerini geliştirmiştir,  yarış zaferleri kazanmalarını sağlamştır.

.fiat 500 abarth

1971 yılında Fiat tarafından satın alınan Abart şirketi resmi olarak Fiat’ın modifiye markası haline gelmiş. 1981 yılında Fiat’ın motor sporları bölümü olan Fiat Auto Gestione Sportiva adındaki departmana dahil edilen Abarth markası 1999 yılında tamamen ortadan kalkmış ve yok olmuş. Fiat bünyesinde bir çok otomobil Abarth etiketi ile satılmış olsa da akıllara kazanan 131’in ralli versiyonu olmuştur.

1981 yılında adı ortadan kaybolan Abarth markası Fiat modeli Stilo ile tekrar doğmuş. Stilo için performans değil sadece iç tasarım versiyonu farklılığı sunan Abarth artık bir satış tekniği haline gelmiş.

stilo abarth

2007 yılında Fiat bünyesinde resmi olarak tekrar kurulan Abarth ilk olarak Punto’nun ralli versiyonu olan 4 çekişli atmosferik motorlu Punto S2000’i ortaya çıkarmış.

Günümüzde varlığını devam ettiren Abarth ülkemizde de 500 modelinin Abarth versiyonlarını bulabilirsiniz.

Gelelim yazılan Abarth egzoz cezalarına.

Abarth markası 1960’lı yıllarda performans egzozları üretmiş. Yurt dışında Abarth logosu ile satılmakta olan performans egzozları bazı otomobil markalar için hala satılmaktadır. Ülkemizde lisanslı olarak Abarth egzoz satan resmi bir bayi bulunmamakta olup oto sanayilerde markasız olarak takılan gürültülü egzozların tamamına Abarth denmektedir.

abarth egzoz

ABARTH ve ABARTI  kelimelerinin birbirine olan telaffuz benzerliği ne yazık ki trafik cezası makbuzlarına da yansıyor. “Abartı egzoz” olarak yazılabilecek resmi bir ceza maddesi bulunmamaktadır ve ceza makbuzlarına da yazılamaz.

abartı egzoz cezası

Madde 32/3

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olmasıdır.

Yazılan ceza tutarı ise 1002 liradır.

Uygulamayı yapan memur beyler başta olmak üzere Cumhuriyet gazetesi, Hürriyet gazetesi ve A haber gibi ulusal çapta yayın yapan medya organları dahi konudan habersizler.

Egzoz cezası hangi araca yazılabilir?

Aracınızın orjinal egzozuna yapılmış olan en ufak bir değişiklik yada aracınızın fabrikadan çıkarken üzerine takılandan başka herhangi bir marka egzoz takarsanız cezayı yersiniz. Bu cezayı yemek için aracınızın illaki gürültülü çalışması gerekmez. Orjinalin dışında aracınıza ne takarsanız takın cezadan kaçamazsınız. Örneğin egzoz ucu….

Ceza yememek için ne yapmalı?

Aracınıza sonradan takılan bir parçanın teknik şartlara uygunluk belgesini alırsanız bu cezadan kurtulursunuz. Belgeniz var ve memur beyler size yine ceza yazabilirler çünkü memur beyler konuya hakim değiller.  İşler bu noktaya gelirse konuyu mahkemeye taşıyabilirsiniz

Not: Mahkemeyi kazanacağınızın kesinliği yoktur. Yaşanan bir olay mahkemeye taşınırsa aynı konu için birden farklı kararlar çıkabiliyor.

Bkz: Pusu kuran radar

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir