7500 liraya Honda Civic Sİ coupe almak

Bu Honda Civic haberi ile canınız biraz sıkılabilir.

Takipçilerimizden olan Eren bey Estonya’da ikamet eden bir Türk vatandaşı. Yakın zamana kadar İzmir’de yaşayan Eren bey iş nedeni ile Estonya’ya taşınmış. Fotoğrafta görünen Nissan Skyline GT-R R35 kullanıcısı olan Eren bey bu hızlı Japon efsanesinin yanına bir tane daha Japon ikonu satın almış.
Geçtiğimiz günlerde sosyal medya sayfasında fotoğraflarını paylaştığı kırmızı Civic Si coupe ülkemizde olmayan bir Honda Civic modelidir. Türkiye yollarında çok az örnekleri olsa da hiç biri distribütör firma tarafından ithal edilmemişlerdir.
Eren beyin tarafımıza yolladığı Civic sedan coupe üzerine kendisine  sorularımızı ilettik.
Bu Honda ile ilgili model yılı, km, motor hacmi, fiyatı ne kadar?
Hangi ülkeden alındığı (Estontya’ya başka ülkeden otomobil getirilebiliyor mu?), evrak işleri nasıl oluyor?
Merhaba,
Araç 1997 Model Honda Civic Coupe Si diye geçiyor. 327.000 km de. KM biraz yüksek gibi fakat kaliteli ellerde geçmişi olunca araca da pek yansımıyor.
Araç D16 motora sahip 110 hp gücünde. Biz K24a3 projesi için aldık. Tüm Avrupa birliği ülkeleri, yani 27-28 ülke aynı araç pazarına ve bir kaç belli başlı araç satış sitesine sahip. Yani ortak pazar.
Aracı Almanya ve Polonya araçlarının ağırlıkta bulunduğu mobile.de sitesinde görüp sahibi ile iletişime geçtim. 1190 euro fiyatı vardı, pazarlıkla 1100 euro ya aldım. Bu arabaların piyasası temizliğine göre 750-1500 euro arası değişiyor.
Aracı Polonya’nın güneyinden görmeden satın aldım.
 https://clicktrans.com/ adlı siteye çekici için ihtiyac bilgileri girerek transport teklifleri almaya başladım. Yaklaşık 1300 km taşınması için 400 euro ya anlaştım fakat 2 hafta sonra randevu verildi. Mağlum aynı güzergaha 6-7 araba olunca taşıma gerçekleşiyor.

İngiltere’yi de henüz tam olarak kopmamış olarak sayarsak 28 adet Avrupa ülkesi birbirleri arasında vergisiz ve kolay kayıt ile araba satın alabiliyor.

Estonya da haliyle bir Avrupa birliği üye ülkesi olarak diğer üye ülkelerden problemsiz araç alma ve yerel kayıt hakkına sahip.

Fakat Birlik dışından bir araç ithal edilecekse yani İmport, %21 civarı vergi ile kayıt yapılmak zorunda.

Bir kere birlik üye plakası aldıktan sonra birlik içinde tekrar ülke değiştiğinde vergilendirme süreci olmamaktadır.

Eren beyin bir Japon otomobili projesi daha var.
Fotoğrafta gördüğünüz Toyota Supra’nın detaylarını çok yakında sizlerle paylaşacağız.
 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.