Japon kılıcı Camry

Toyota modeli olan Camry’nin Türkçe anlamı “Hükümdar veya Hükümdarlık” olarak çeviriliyor.

Camry adını hak edecek şekilde Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede yıllarca satış başarısı sağlamış bir modeldir. Ülkemizde bir çok model gibi hak ettiği yerini bulamamıştır.

Günümüzde “makam” arabası olarak kullanılan bu koca gövdeli Japon aslında dünyaya ilk geldiğince Toyotanın Celica modelinin Compact versiyonu imiş.


İlk olarak 1979 yılında Celica Camry olarak yollara inmiş ve 1982 yılında ise tamamen yeni bir model olarak Camry adını almıştır.


Tarihi boyunca vagon , cabrio ve 1988 Celica ST165 modelinin 4 çeker alt yapısını kullanarak satılmış olan Camry günümüzde artık elektrikli melezine de sahip.

8. nesli ile hibrit olarak ülkemize gelen Camry’nin 7. neslinde de bu elektrik melezi mevcut idi ama ülkemize ithal edilmemiştir.

Ülkemizde satışa sunulan Camry 2500cc 4 silindrili benzinli motoru 177 hp güç üretirken 41 hp güç ise elektrik motorundan geliyor. Toplamda 218 hp güç ve 221 Nm Tork üretiyor.

Ülkemizde çok sevilmeyen CVT şanzıman, 4885mm uzunluk, 1840mm genişlik ve 524 litre bagaj hacmine sahip Camry tam anlamı ile bir makam arabası statüsüne sahip.

Üretim tarihi boyunca Avusturalya’da Holden Apollo, Amerika’da Lexus ES 250 ve Çin’de Xinkai Camry adı ile satılmıştır.

Çekik gözlü ve neredeyse sağdan sola tamamen ızgaradan oluşan ön tamponu Camry’i diğer Toyota modelleri yada yoldaki büyün araçlardan ayıran ilk fark olarak göze çarpıyor.

Geniş yan camlarının daha da büyütülmesi için A ve C sütünları bağlantısındaki krom kaplı çıtaların radyüsleri gözden kaçmıyor.

Arka bölümde ise bu büyük gövde için fazla fazla bagaja hacmine sahip olsa da yüksek olarak konumlandırılmış bagaj kapağı mevcut. Kalın C sütunlarının devamında ortaya çıkan bagaj kapağının bittiği noktanın şekline dikkatinizi çekerim. Bu tasarım rüzgar tünelinde ince bir işöilik ile ortaya çıktığına kesin gözü ile bakıyorum. Bu tasarım 1960’lı yılların sonlarındaki Ford GT40 için yapılan arka spoiler’ın minimali gibi göründü gözüme.

image.png

İç bölümde ise şunu yazarsam yanlış olmaz. Camry sadece arka koltuktakiler için üretilmiş.

image.png

Ön koltuktakiler içinde bir çok detay ve kullanışlılık söz konusu ama bu aracı alan kişinin ilgilendiği tek konfor ölçütü bence arka koltuklardır.

image.png

Gelelim ülkemizdeki fiyatına.

Camry için bütün dünya pazarında iki farklı motor seçeneği var. Ülkemize gelen 2500cc dışında bir de Toyota’nın 3500cc V6 301 hp gücünde motoru mevcut. Ülkemizdeki vergilendirmeler sonucu 2500cc motor 480 bin liralık fiyat etiketine sahip.

image.png

Bu patron arabası için yarım milyon verir miydiniz? yoksa gidip bir Alman markasını mı tercih ederdiniz ? Corolla ve CH-R kullanıcılarının merakla beklediği hibrit teşvikleri bir gün gerçek olur ve vergileri düşer mi bilinmez ama Camry hakikaten çok özel bir araç olarak showroom’da sergileniyordu…..

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir