Satılık: 6437 km’de Subaru Impreza RB5 WR

6437 km’de (4070 mil) Subaru Impreza RB5 WR

Herkesin giremediği özeller kulübünde şahsınıza ait ve kimsenin kullanamadığı bir masa yada loca sahibi olmak gibi bir durum bu.

Yukarıdaki iddialı ve uzun cümle size abartılı geliyorsa bu yazının geri kalanı sizin için değil demektir.

1992 yılında tanıtılan ve ralli parkurlarına Legacy modelinden sonra hızlı bir giriş yapan Subaru’nun Impreza modeli günümüzde halen performans meraklılarının gözdesi durumunda. Son dedikodular ise Subaru’nun WRC’ye geri dönüyor olması.

subaru_legacy_rally_car

Subaru Impreza’nın ilk nesli olan modele meraklıları GC demektedirler. GC harfleri Impreza’nın şasi numarasının ilk iki karakteridir. Birinci nesil Impreza kendi için bir çok farklı versiyona sahiptir. Bunların içinde en çok bilineni ve kutsal kasesi 22B’dir. Sonrasında P1, Terzo, Colin Mcrae Series, Catalunya, 25 Stars Special Edition, 555 ve RB5 gibi çok sayıda versiyon bulunmaktadır.

K.K.T.C. Near East Car Museum'da bulunan orjinal 22B
K.K.T.C. Near East Car Museum’da bulunan orjinal 22B

 

RB5 (Richard Burns)

Subaru Impreza RB5 dünya ralli şampiyonasında Subaru takımı için yarışmış olan Richard Burns’e saygı niteliğinde üretilmiş bir versiyondur. 444 adet ile sınırlı sayıda üretilmiş olan RB5 serisinin tamamı aynı gri renkte olup içlerinde 170 tanesi daha da özel olan RB5 WR’dır. Subaru’nun ralli parkurları için geliştirilmesini sağlayan İngiliz marka Prodrive tarafından yapılan eklentilere sahip olan bu 170 adet Impreza bulunmaz Japon kumaşıdır.

RB320 nedir?

1971’de dünyaya gelen Richard Burns beyin tümörü nedeni ile 22 Aralık 2005 yılında 34 yaşında hayatını kaybetmiştir. Burns anısına Subaru markası 2005 yılında satışa sunduğu Impreza’nın Hawkeye modelinin RB320 isimli bir versiyonunu hazırlamış. Standart Impreza STI’dan daha güçlü olarak 320 hp ve 320 adet sınırlı sayıda üretilmiştir.

richard burns

Türkiye’de RB5 var mı?

Hayır Türkiye’de RB5 yoktur, hiç ithal edilmemiştir. Ülkemizde distribütör tarafından sadece Impreza GT ithal edilmiş ve satılmıştır. İlanlarda aksini iddia edenlere inanmayın ve aldanmayın. RB5 serisinin tamamı sağdan direksiyonludur.

6437 km’de Subaru Impreza RB5 WR

Satılık ilanlarına düşen bir RB5 dünyanın bir çok otomobil blog sayfasına konu olmuş durumda. Üretildiği tarihten bugüne kadar olan yaklaşık 22 yıl içinde sadece 6437 km yol yapmış bu otomobil tam anlamı ile bir koleksiyon parçası durumunda. Tamamı İngiltere pazarı için üretilmiş olan 444 adet RB5 kapalı bir garajda yıllarca özenle muhafaza edilmiş. İngiltere’nin yağmurlu havasına maruz kalmayan otomobilin tamamı hatasız ve boyasız olarak kayıtlara geçmiş.

Serinin 351. otomobili

Subaru ürettiği sınırlı sayıdaki özel modellerin tamamı için herkes tarafından görülebilecek bir numaralandırmış bir etikete sahiptir. Bu otomobilde de görüleceği üzere bu RB5 serinin 351. olanı.

Anlatmaya gerek yok…

Bu RB5’i hakikaten anlatmaya gerek yok. İçi dışı fabrikadan çıktığı gibi saklanmış ve bu durumu anlatan fotoğrafları alt bölümde bulabilirsiniz. İngiltere’de ilk sahibinden alınan ve Hong Kong’a ithal edilen otomobilin satış fiyatı 660 bin lira (94 bin Amerikan dolar veya 72 milyon Hong Kong doları) olarak etiketlendirilmiş.  660 bin yerine 660 milyon lira dahi ödeseniz ne yazık ülkemize bu otomobili kanunlar gereği getirmek YASSSSAKK !!!!

Subaru Impreza RB5 WR
Subaru Impreza RB5 WR

Subaru Impreza RB5 WR

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir