6 BMW modeli emniyet kemeri arızası ile geri çağırıldı

6 BMW modeli emniyet kemeri arızası ile geri çağırıldı

Günümüzün en büyük ve önemli otomobil markalarından biri olan BMW’ye başarıya taşıyan ilk modelinin  İngiliz Austin Motor Company’e ait Dixi modeli olduğunu biliyor muydunuz?

1920’lerde bütün dünyayı etkisi altına alan büyük buhran Alman markanın üretmeye başladığı 6/24 ve 9/40 modellerini satmasını zorlaştırmıştı. Çıkış yolu arandı ve küçük ve daha az maliyetli bir model karar kılınarak Dixi’nin üretim hakları satın alındı. Bu otomobil İzmir ilimizde yer alan otomobil müzesi Keymuseum’da görülebilir.

BMW hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra emniyet kemeri arızası ve buna bağlı olarak yangın riski konusuna giriş yapalım.

Avrupa Birliği ülkelerinin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (European Commission) tarafından yapılan kontrollerde BMW markasının 6 modelinde emniyet kemeri sorunları ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu (European Commission) yazılı açıklaması

Emniyet kemeri toplayıcısının içindeki mikro gaz jeneratörü, spesifikasyonlara göre üretilmemiş olabilir. Bu, bir kaza durumunda emniyet fonksiyonunun bozulmasına ve yaralanma riskinin artmasına neden olabilir. Ayrıca şişirici hasarlı tüpün dışında bir basınç tahliyesi durumunda kıvılcım oluşumu meydana gelebilir ve yangın riskini arttırır.
Ürün, motorlu araçlar ve römorkları ile bu araçlara yönelik sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerin onaylanması ve piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin Yönetmelik’e uygun değildir.

Emniyet kemerinin mekanizması içinde yer alan ve patlayıcı gaz ile çalışan sistemin kaza durumunda kıvılcım ile temas etmesi durumunda yangın riski doğurduğu ortaya çıkmış.  Bu sebep ile BMW markasının 6 modeli geri çağırılmış durumda. Dünya çapında geri çağırılan otomobil sayısı ise 27 bin 165 adet.

Geri çağırılan 6 BMW modeli

i3, i4, , X1, X2, 2 (Grand Tourer) , 3 serisi ve 3serisinin M3 versiyonu da dahil. Bu geri çağırmadan etkilenen otomobiller 11 Ocak ve 2 Mart 2022 tarihleri ​​arasında üretilmişler.

Yukarıda belirtilen model otomobillere sahipseniz ve üretim tarihini bilmiyorsanız yetkili servisler ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.