6 beygirlik Vespa ile dünyayı gezen Osman Gürsoy

6 beygirlik Vespa ile dünyayı gezen Osman Gürsoy

Düşünmek bile imkansız geliyorsa bunu yapmış, başarmış biri ile tanıştıralım sizi.

osman_gürsoy_vespa (4)

OSMAN GÜRSOY

1935 yılında Ordu’da dünyaya gelen Osman Gürsoy çıraklık yaptığı bakırcı dükkanında gördüğü ve aşık olduğu BSA marka motosiklet bütün hayatını değiştirmiş.

osman_gürsoy_vespa (15)

İngilizce öğrenmek isteyen Osman Gürsoy Ordu’dan İstanbul’a çalışmak için gelir. NATO üssünde garson olarak 4 buçuk yıl çalışıp  İngilizcesini geliştirdikten  sonra İngiltere’ye taşınır ve hayatına burada devam eder.

Bakırcı ustasının hiç unutamadığı  BSA marka motosikleti ve içindeki keşfetme arzusu İngiltere’de ikinci el VESPA sahibi olur. Avrupa’nın getirmiş olduğu özgürlük, medeniyet ve ekonomik şartlar sayesinde Osman Gürsoy büyük bir maceraya çıkar.

BSA-1936-Q7
1936 model BSA Q7
İngiltere – Türkiye

Satın aldığı motosikletiyle İngiltere’den Türkiye’ye doğru yola çıkar ve 6 beygirlik bu İtalyan markası ile bunu başarır. Toplamda İngiltere ve Türkiye arasındaki bu serüveni 19 defa tekrar eder. Yanlış okumadınız 19 defa bütün Avrupa’yı gezerek Türkiye’ye gelmeyi başarır ve tekrar geri döner.

Vespa ile dünya gezilir mi?

İtalya Pontedera’daki Piaggio & Co. SpA  markasının modeli olan Vespa ile bu kadar yol nasıl yapıldı?

Osman Gürsoy sadece 6 beygirlik bu küçük motosiklet ile 8 bin litre benzin, 350 litre iki zamanlı motorlar için kullanılan yağ tüketerek bu imkansız gibi görünen serüveni 36 yıl yol boyunca yaşamış ve tamamlamış.

Amerika ve Kanada turu

Avrupa’yı karış karış gezen ve hatta bunu bazı zamanlarda eşi ve kuzeni ile 2 kişi olarak yapmayı başaran Osman Gürsoy  yeni bir kıta ve yeni yollar  keşfetmek istemiş.  Vespa‘yı İngiltere’den kargoya verip New York’a gönderir ve Amerika macerası başlar. Hava sıcaklığının 58 derce santigrat olduğu Arizona çölü ve bir çok şehri geçip Kanada’ya ulaşır. Toplam 50 gün süren Amerika ve Kanada turu bir çok fotoğraf karesine yansımış.

Gezgine sıfır Vespa hediyesi

1980 yılında yolu İtalya’ya düşen Osman Gürsoy Vespa’nın üretildiği fabrikaya gitmiş. Markanın yöneticileri Osman Beyin bu büyük ve zorlu yolculuğu karşısında kendisine sıfır Vespa hediye etmişler.

Dünyayı gezdikten sonra Türkiye’de ceza ödedi.

36 yıl boyunca motosiklet tutkusu ile Avrupa ve Amerika’yı gezmiş olan Osman Gürsoy 1986 yılında Türkiye’ye temelli dönüş yaptığında emektar Vespa’sı gümrüğe takılmış. Günümüzde de olduğu gibi o yıllarda da yurt dışında motorlu taşıt getirmenin yasak olduğu kurallar işlemiş ve bu dünya gezginine 160 bin lira ceza yazılmış.

Osman Gürsoy geçtiğimiz Aralık ayında 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Navigasyon, günümüzün teknolojik ekipmanları ve aklınıza gelebilecek hiç bir yardım olmadan 36 yıl boyunca yaşanan bu serüveni yazmakla bitiremeyiz. Bu dünya gezginin 28 dakikalık belgeseli Tolga Başol tarafından Yapı Kredi Play’ın katkıları ile hazırlanmış.

 

Buyrun bir gezginin kendi anlatımı ile motosiklet geçmişi

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.