500 öldü sıra Panda ve Micra’da…

Dünya küçük otomobillerden hızla uzaklaşırken SUV veya Crosover’lar yükselmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda FCA olarak kısaltılan Fiat Chrysler Automobiles grubu İtalyan efsanesi ve ikon model 500 için Amerikada satış adetlerinin son yıllarda hızla dümesi sebebi ile artık Amerika’da satılmayacağını söyledi. 500 ailesinin en küçük üyesi artık Amerika’da istenmiyorken L ve X versiyonları olarak adlandırılan kardeşleri ise satışta kalmaya devam edecek.

500 için Amerika’daki kötü gidişatına ortaya koyan satış adetleri listesi ise altta yer almaktadır.

image.png

Gelelim Panda’ya

Küçük otomobillerin çıkış noktası olan Avrupa ve en etkili olmuş ülke İtalyadır. Küçük otomobil seven İtalya ve Avrupanın genelinde Panda satışları gittikçe azalıp artık FCA için zarar ettirir hale geldi. FCA CEO’su Mike Manley yaptığı açıklamada 2019 yılının üçüncü çeyreğinde sadece Pnda modeli satışlarından 55 milyon euro zarar ettiklerini açıkladı.

image.png

Manley Fiat markası olarak Avrupa’da 500 ile devam edip küçük sınıftan uzaklaşarak üst segmentlere yönelmek istediklerini söylemesi oldukça şaşırtıcı idi. Sebebi ise Fiat markası ile lüks kelimesinin aynı cümlede bulunması Fiat geçmişinde hiç görülmemiş bir denklem idi.

Sanırım Fiat denilince aklıma gelen lüks ile ilgili ilk ve son model 130 coupe’dir.

image.png

Sıradaki yok olmak üzere olan küçük sınıf otomobili ise Nissan’In Micra’sı.

Nissanın efsane olmuş yöneticisi ve markayı batmaktan GTR modeli ile kurtaran Carlos Ghosn mali suçlar sebebi ile tutuklandıktan sonra işler kötüye gitmeye başladı.

image.png

Dünyanın genel olarak elektrik ve hibrit akımına çok iyi bir şekilde adapte olamayan Nissan’ın Avrupadaki satışları her geçen gün kötüye gidiyor. Dev ortak Fransız Renaul’un da mutsuz olduğu bu durum için bir kaç önlem planı çok yakında.

image.png

İlk olarak akıllara gelen Nissan’ın İspanya’da yer alan 2 fabrikasının kapatılması olmuş. Hatta kapatılmasına ek olarak başka bir dedikodu olarak bu fabrikaların Çin’ markalarına satılması gündemde.

Ülkemize son Micra gelmemiş olsa da 90’lı yılların sonundan bu yana satılan Micra hep çok sevilmiştir. Önümüzdeki günlerde Micra’nın akibeti belli olacak.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.