50 yıl önce terk edilen HOT ROD atölyesi

50 yıl önce terk edilen HOT ROD atölyesi

Classic Car Rescue adındaki youtube  kanalı daha önce bir çok defa yaptıkları gibi yine terkedilmiş yada sahiplerinin kapattıkları garajlarda yıllardır gün ışığı görmeyen otomobilleri ortaya çıkarıyorlar.

Mekanın sahibi çok uzun yıllar önce demircilik ve araba tamiratı yapıyormuş. Dönemin modifikasyon kültürü olan HOT ROD olarak bilinen otomobiller inşa ediyormuş. Garajın içinde sayısız parça ve el aletleri mevcut, bunların yanında da bir kaç otomobil var.

Ne neyin parçası belli değil

Garaj, tamirhane yada atölye adı ne derseniz bu mekanın içinde çok sayıda otomobil kaporta paneli ve mekanik parçalar var. İşin ilginç tarafı bu parçaların hangi otomobillere ait olduğunu bulmak imkansız durumda. Garajın yeni sahipleri içeriyi boşaltmak istiyorlar ve parçaları satışa çıkartma kararı almışlar.

İçeriye bakıldığında ilk göze çarpan şey, her şeyin üzerindeki kalın bir toz tabakasının olması imiş. Hiç bir  yerde renk yok, her şey gri görünüyor özellikle ışığın çok iyi olmadığı kapalı alanlarda bu durum daha da çok ortaya çıkıyormuş.

Eski atölyenin bir bölümünde, özel bir 1929 Ford Model A roadster’ın paslı kabuğuna rastlarlar. Bir zamanlar sahibi tarafından yarışan ve şimdi restorasyon bekleyen bir otomobil.

Gizemli otomobil

Amerika’da Amerikalı klasik otomobil meraklısı ve on binlerce takipçisi olan klasik araba uzmanı iki kişi garajda markasını anlayamadıkları bir otomobil ile karşılaşmışlar.

Bir brandanın altına gizlenmiş otomobile yakından bakarlar. Markasını anlayamadıkları  siyah otomobil üzerinde herhangi bir ayırt edici işaret veya marka rozeti bulamıyorlar. Devasa kalp şeklinde ızgarası, intihar kapıları, oymalı çamurlukları, ayırıcı penceresi, ahşap gövdesi, beyaz yanak lastikleri, tel jantları ve V8 motoru ile hiç bir markaya benzemeyen bir yapısı varmış.

Youtube takipçilerine otomobilin markasının ne olduğunu sormuşlar ve gizemli otomobilin 1934 model Brewster Town Car olduğunu yazmışlar.

Brewster  markası 1810 yılında kurulmuş ve at arabalarını zengin kişiler için daha da lüks hale getirme işi ile tanınmış. Garajda bulunan 1934 model otomobil de yine bir geliştirme ürünü olarak sadece 130 adet üretilmiş bir özel bir yapım olarak kayıtlara geçmiş. Ford şasisi ve Buick Roadmasters gövde parçaları kullanıldığını öğrendiğimiz bu model lüksten daha fazlasını isteyenler için özel üretim bir otomobilmiş.

Amerikan klasik otomobilleri meraklılarının kutsal kaseyi bulması ve bu çok büyük garajdaki binlerce otomobil parçasını keşfettikleri videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir