5 Mercedes modeli yağ sızıntısı için geri çağrıldı

5 Mercedes modeli yağ sızıntısı için geri çağrıldı

Karl Benz ilk otomobil patentini 1885 yılında alarak tarihi geçen isim olmuştur. 1885 yılından bu yana üretim yapan Alman markası sayfamıza 5 farklı modelinde yaşanan yağ sızıntıları ve buna bağlı olarak geri çağrılma haberi ile karşımıza çıkıyor.

mercedes

Mercedes 2019 yılında en çok geri çağırma yapan marka olarak kayıtlara geçmiş durumda. Alman üreticinin otomobillerini çok sayıda geri çağırıyor olması onun kalitesiz olduğu için değil satış sonrasında markanın arkasında durduğunu gösteriyor.

Yaşanan geri çağırmaların içinde kullanma kılavuzundaki yazım hataları veya çok basit bazı plastik parçaların değişimi için gerçekleşebiliyor.

Bu seferki geri çağırma haberimiz basit parçalar için değil. Yağ sızıntısı ve buna bağlı olarak yaşanabilecek yangın ihtimaline karşı önemli bir konu. Ülkemiz için çok önemli olmasa da yere dökülebilecek motor yağının yol güvenliğine olan olumsuz etkisi de vurgulanıyor.

Mercedes-yağ kaçakları-geri çağırma-1

Mercedes’in Renault motorlu dizel otomobillerinden yaşanan turbo sorunu artık bir çok kullanıcı tarafından bilinen ve maliyetli bir süreç. Geçtiğimiz şubat ayında bu sorunu yaşayan kullanıcılar için bir yazıyı sizlerle paylaşmıştık.

Mercedes’in pahalı kronik sorunu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yağ sızıntısı nerede ve nasıl anlaşılır?

Turboşarj ünitesinin yağ besleme borusunun sızdırma yapabileceği tespit edilmiş. Bu bölümden akan yağ aracın motor bölmesinde yüksek sıcaklıktaki parçalara teması yangın riskini ortaya çıkartıyor. Bu durumu kullanıcılar olarak yanık yağ kokusu ile anlayabilirler.

Mercedes-A-Serisi yağ sızıntısı

Hangi Mercedes modelleri etkileniyor?

M282 motor kod numarasına sahip 4 silindirli benzinli motorlar bu yağ sızıntısından etkilenebileceği belirlenmiş. Bu motoru kullanan 5 Mercedes modeli A Serisi (BR 177), B Serisi / GLA / GLB (BR 247) ve CLA (BR 118) olarak listeleniyor. Bu sorunun gerçekleşebileceği modeller 17 Ağustos 2019 ile 6 Temmuz 2020 tarihleri ​​arasında üretilmiş.

Hangi ülkelerdeki Mercedesler etkileniyor?

Avrupa Birliği Komisyonu resmi web sitesinde yayınlanan listedeki ülkeler Bulgaristan, Danimarka, Yunanistan, Izlanda, Irlanda, Luxembourg, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya‘dır.

Unutmamak gerekiyor ki bu araştırma ve geri çağırma haberi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılmış ve AB ülkeleri listelenmiş durumda. Ülkemiz Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmadığı için bu listede yer almıyor fakat sorunlu Mercedes modelleri ülkemizi de kapsıyor olabilir.

Tavsiye olarak yukarıda bahsedilen Mercedes modellerinden birine sahipseniz yetkili Mercedes servisini arayıp yada yazılı olarak ulaşıp konu hakkında bilgi almanızda fayda var.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir