Toyota Fine-Comfort Ride: 5 litre hidrojen ile 1300 km menzil

Toyota Fine-Comfort Ride: 5 litre hidrojen ile 1300 km menzil

Ülkemizde ve bütün dünya genelinde petrol fiyatlarının yükselmesi herkesi yakından ilgilendiriyor. Başta üretim ve ulaşım olmak üzere tüm sektörlerdeki fiyat artışlarının ilk nedeni petrole ulaşmanın zorlaşması ile doğru orantılı.

Otomotiv sektörünün büyük bir hız ile geçiş yaptığı elektrik ve benzin-motorin melezi otomobiller yada tamamen elektrikli araçlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Bütün bu elektrikli otomobil ordusuna Japonların çok farklı bir alternatifi var.

Hidrojen ve elektrik melezi

Yollarda görmeye alışkın olduğumuz elektrik ve içten yanmalı motora sahip melez otomobillere alternatif olarak hidrojen ve içten yanmalı motora sahip ilk otomobil Toyota tarafından üretildi. Model adı Mirai olan bu araç günümüzde sahip olduğu hidrojen ve elektrik melezi mühendisliğini oldukça başarılı olarak kullanmaya devam ediyor.

Guinnes Rekoru

Toyota Mirai bir depo (5.6 litre) hidrojen ile 1350 km yol gidebildi ve bu başarısı ile rekorlar kitabına adını yazdırdı.

Toyota Fine-Comfort Ride

Birinci nesil Toyota Mirai 2016 yılında ve ikinci nesil 2020 yılında caddelere inmiştir. Yazımıza konu olan model Fine-Comfort Ride adındaki model ise markanın ikinci hidrojen – elektrik melezi modeli olmuştur. 2017 yılında tanıtılan bu konsept donanım seviyesi ile bir başka örneği olmayan üst sınıf bir MPV olarak tasarlanmış.

Hidrojenin gerekli kimyasal dönüşümü ile ortaya elektrik enerjisi çıkar. Elde edilen elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren Toyota mühendisleri bu teknolojik alt yapı ile bu premium – sedan otomobili kavramını ortaya çıkarmışlar. Tokyo otomobil fuarında tanıtıldığında 1000 km menzili olduğu söylense de Mirai mühendisliği ile aynı alt yapıyı kullanırsa 1300 km ulaşabilmesi mümkün görünüyor.

Tasarım çizgisi önden ortaya doğru genişleyen ve sonra tekrar arkaya doğru daralan bir elmas şekline sahiptir. Bu elmas formu  ikinci sıra koltuklar için alanı en üst düzeye çıkarır ve aerodinamik açıdan verimli bir tasarım sağlaması amaçlanmış.

 

Hareketi sağlayan elektrik motorları tekerleklerin içine  ve tekerleklerde aracın köşe noktalarına konumlandırılmış. Bu sayede kokpitte maksimum düzeyde faydalanmak için oldukça büyük bir alan yaratılmış.

Fine-Comfort Ride’ın bireysel bir alan veya insanların yüz yüze iletişim kurabileceği hareket edebilen koltukları sayesinde premium olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

4.830 mm uzunluğunda, 1.950 mm genişliğinde ve 1.650 mm yüksekliğinde, 3.450 mm dingil mesafesine sahip 4 yada 6 koltuklu olarak kullanılabiliyor.

Toyota’nın Fine-Comfort Ride konsepti üstün donanım özellikleri barındırsa da dünya çapında halen daha hidrojen satın alabileceğiniz istasyonlar oldukça kısıtlı.

Günlük ortalama 25 araç dolum kapasiteli tesiste otomobil, otobüs gibi kara araçlarına 350 bar basınçta dolum yapılabilme özelliğine sahip olan Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk hidrojen dolum istasyonu Eyüp’teki Feshane Otoparkında 2012 yılında açılmıştı.

Bu tesis hala var mı bilmiyoruz. Bilen varsa lütfen yorumlara yazsın 🙂

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.