3000 hp Audi R8 vs 2000 hp Honda Civic

3000 hp Audi R8 mi, 2000 hp Honda Civic mi daha hızlıdır?

Alman ve Japon otomotiv mühendisliği dünyanın en iyileridir dersek çok yanlış olmaz herhalde. Bu seferki yazımızda da iki farklı mühendislik ve iki farklı dünya rekoruna sahip otomobili inceleyeceğiz. Bu dünya rekorlarının kendi sınıflarında olduğunu belirterek her iki otomobilin teknik detaylarına giriş yapalım.

Audi R8

2006 yılında üretimine başlanan Audi R8 iki farklı motor seçeneğine sahipti. 4.2 V8 ve 5.2 V10 motorları, 4 tekerlekten çekiş sistemi ile tam anlamı ile süper sport otomobiller listesine hızlı bir giriş yapmıştı.

Günümüzde 4.2 litrelik 8 silindirli motoru artık üretilmeyen R8 için 5.2 litre ve 10 silindirli motorunun üç farklı güç seçeneği sunuluyor. 540 hp, 570 hp ve 620 hp gücüne sahip olan R8 için sadece arkadan çekişli olan versiyonuda mevcut.

Underground Racing

10 silindirli Alman hızlısını modifiyenin uç noktalarını zorlayarak 3000 bin beygire çıkarmayı başarmışlar. Bu işlemler Amerika’nın Carolina bölgesindeki Underground Racing adındaki garaj tarafından gerçekleştirilmiş.

Stage 5 setup

Underground Racing müşterilerine stage 3’e kadar otomobillerinin performansına garanti veriyorlar. Üst limiti 1400 beygir olan stage 3 için 175 bin dolar ödeme yaparsanız Audi R8 otomobilinizi  2 yıl yada 38 bin km garantili olarak  modifiye yaptırabiliyorsunuz.

audi r8 drag record

En üst seviye modifikasyon olan stage 5 isterseniz ise gelin görüşelim diyorlar ve internet sitelerinde fiyat vermiyorlar. Paraları su gibi akıtırsanız Audi R8’inizi 2200 ile 3000 beygir arasında kullanımınıza göre değişen yazılım seçenekleri ile sahip olabiliyorsunuz.

audi r8 drag record

Underground Racing drag rekoru

Baştan sona yenilenen motora güç veren iki adet büyük turbo, güçlendirilmiş otomatik şanzımanı, dört çeker sistemi ve Motec işletim sistemi ile maksimum olarak 3000 beygir güç elde edilmiş. VHT zeminli drag pistinde 0-400 metreyi 7.695 saniyede geçmeyi başarmış. Kendi sınıfında dünya rekorunu kıran bu Audi R8 hafifletmeye yönelik hiç bir işlem görmemiş. Roll yada drag gruplarında bu duruma “full takılı” diyorlar.

400 metrelik drag pistinin sonunda 315 km hıza ulaşan R8 videosunu buraya bırakıyoruz.

 

2000 beygir Civic

Sıra geldi yazının başında bahsettiğimiz 2000 beygir gücündeki Honda Civic detaylarına. 1992 model HB Civic ülkemiz yollarında kolayca bulabileceğiniz bir model. 4 silindirli motoru ile kendi sınıfında rekoru kırarak dünyanın en hızlı otomobili ünvanına sahip olmayı başarmış.

1972 yılından bu yana üretimde olan Honda Civic diğer bir çok Japon otomobili gibi basit, kullanıma yönelik tasarımı ve dayanıklı motor mühendisliği ile ün yapmış bir otomobil olmuştur. Atmosferik yada turbo beslemeli yapılan bir çok modifikasyon ile drag pistlerinde  yada roll gecelerinde karşınıza çıkabilirler.

honda drag record

Dünyanın en hızlı 4 silindirli önden çekişli otomobili

Amerikalı SpeedFactory Racing tarafından hazırlanan 1992 model Honda Civic birden fazla drag rekoruna sahip.

Bu rekorlar sırası ile

  • Dünyanın En Hızlı FWD arabası
  • Dünyanın En Hızlı  (FWD / RWD / AWD) Hondası
  • Dünyanın En Hızlı H-Desenli Manuel vitesli arabası
  • Dünyanın En Hızlı ve En Hızlı stok tek gövdeli FWD arabası
  • 200 mph (321 km) sınırını aşan ilk ve tek stok gövdeli FWD arabası

Sürücü ve roll cage dahil olmak üzere toplam ağırlığı sadece 1043 kg olan bu honda Civic VHT zeminli drag pistinde 0-400 metreyi 7. 47 saniyede tamamlayarak dünya rekorunu elinde tutuyor. 400 metreyi tamamladığındaki hızı ise  346 km/h olarak kayıtlara geçmiş.

 

Civic 2000 beygir gücü 4 silindirli ve sadece 2 litre motorundan çıkarmayı başarmış. 86 milim turbosu ile dünyanın en hızlı otomobili geçtiğimiz günlerde büyük bir kaza yaparak parçalanmış.

Drag pistinin sonuna doğru maksimum hızına yaklaşırken yaşanan kazada tekrar toplanamayacak şekilde yok olmuş. Üst düzey koruma sağlayan pro rollcage görevini yapmış ve sürücüsünü hayatta tutmayı başarmış.

Başka bir garaj herhangi bir 4 silindirli ve önden çekişli bir otomobil ile yukarıdaki hız ve süreleri geliştirinceye kadar şimdilik kral bu 2000 beygirlik Honda Civic olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Yazının sonunda her iki otomobili kıyaslarsak  4 silindirli ve 2 litre Honda Civic’in 10 silindirli çift turbolu ve 4 çeker Audi R8’den daha hızlı sonuçlar elde ettiğini görebiliyoruz. Bu iki otomobil yan yana start alsalar idi Honda Civic 400 metrelik drag pistini daha önce bitirecek olan otomobil olacaktı.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.