280 hp gücünde Renault Fluence Z16

280 hp gücünde Renault Fluence Z16

Renault markasının Fluence modeli ilk defa 2009 yılında tanıtılmıştı. Dünyada sadece Türkiye ve Arjantinde üretilmiş olan bu butik model ülkemizde önemli başarı kazanmıştır.

Renault tasarım departmanının gelecekteki yeni otomobillerine yön vermek için yapılan Fluence ve Laguna Coupe’nin temellerini oluşturan ilk bu konsept 2004 yılında inşa edilmiş.

Elektrik destekli kapılar,elektrikli bagaj kapağına sahip bu sedan coupe günümüz Renault modelleri ile kıyaslandığında dahi çok radikal bir tasarıma sahip. 16 yıl önce yapılmış olan ilk Fluence konsepti motor gücü olarakta çok etkileyici.

Renault markasının ülkemizde olmayan bazı modellerinde de kullanılmış olan markanın geçmişinden gelen 6 silindirli motora sahip. 3.5 litrelik 280 beygir güç üreten ve 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş bu güç ünitesi otomobilin ön tekerleklerine güç verecek şekilde tasarlanmış.

Konsept olsa da sedan ve coupe formundaki bu otomobil 1988 yılındaki ilk Megane gibi 4 çeker olması beklenecek potansiyele sahip güçlü bir tasarıma sahip.

Yollarımızda sıklıkla gördüğümüz Fluence’a evrilmiş olan bu coupe dışında bir tane daha Fluence konsepti bulunuyor. 2009 yılında tanıtılmış olan Fluence ZE olarak adlandırılmış olan bu son konsept ile bildiğimiz Fluence ortaya çıkmış.

2009_Renault_Fluence_ZE_Concept_01

Tamamen elektrikli olan Flence ZE örnekleri ülkemizde mevcut idi fakat şu an satılık ilanlarında yada sosyal medya gruplarında bu elektrikli versiyona rastlanmıyor.

2009_Renault_Fluence_ZE_Concept_ 2009_Renault_Fluence_ZE_Concept_ 2009_Renault_Fluence_ZE_Concept_ 2009_Renault_Fluence_ZE_Concept_

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.