27 litre tank motoru SWAP

SWAP: sözlük anlamı olarak takas, değiş/tokuş anlamına gelmektedir.

Swap işlemi otomotiv sektöründe olunca otomobilinize farklı bir markanın motorunu takmak olarak akıllara gelir. Fakat bu sefer konu çok daha çılgın :).

İsveçli Daniel Weber adındaki kişi uçak veya tank motorlu bir otomobil yapma fikri ile yola çıkmış. Uzun arayışlar sonunda İsveç ordusunun satışa çıkardığı 27 litrelik motorlara ulaşmış.

İkinci dünya savaşında geliştirilen ve 1960’lı yılların ortasına kadar kullanılan Rolls-Royce marka 27 litrelik bu motoru satın almış. Challenger, Comet ve Centurion tankları ile Spitfire, Hawker Hurricane ve Lancaster bombardıman uçaklarında kullanılan bu motor artık çok farklı bir görev yerine sahip.

Daniel Weber satın aldığı bu savaş motorunu hangi otomobile adapte edebileceği konusunda araştırmalara başlamış. Bu güç ve ağırlığı kaldırabilecek olan Amerika polis departmanın kullanmış olduğu bir otomobili seçmiş.

27 litre için uygun otomobil hangisidir?

Bir tank motoru için uygun olduğuna karar verilen otomobil Ford Crown Victoria olmuş. Güçlendirilmiş şasisi ile polis arabası olarak kullanılmış bir Crown Victoria Amerika’dan ithal edilmiş. Proje için kullanılacak olan motorun ağırlığında endişe edilerek otomobilin motor bölümü Ford C10 adındaki pick up parçaları ile güçlendirilmiş.

27 litreye çift turbo eklemesi

12 silindirli bu dev motorun gücünü patlayıcı bir hale getirmek için 2 adet kocaman turbo eklenmiş.

Yapılan bu modifikasyon sonucunda tahmini olarak elde edilecek güç ise akıl almaz seviyelerde. Projeye Meteor Interceptor adını veren Daniel Weber 3400 devir’de 2500 beygir güç ve  3800 Nm tork elde edecekmiş.

Bu çılgın proje hala devam ediyor. Projenin yapım aşamasını Facebook, Instagram, Youtube kanalı ve  themeteorinterceptor adında bir web adresinden takip edebilirsiniz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir