2021’de 6 milyar lira trafik cezası ödeyeceğiz

2021’de 6 milyar lira trafik cezası ödeyeceğiz Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay yeni hedefleri açıkladı.

2021 bütçesini Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan bütçe cetvellerinde cezalardan elde edilecek gelir hedefleri belli oldu.

Vergilerden 1 trilyon 58 milyar lira, tütün mamullerinden 65.5 milyar lira, şans oyunlarından 4.1 milyar lira hedefleniyor. Cezalardan beklenen gelir 19.2 milyar lira ve harçlardan 35.1 milyar lira toplanacak.

Gelecek yıl vergilerin ve cezalardan elde edilmesi beklenen tutarlar
  • vergilerden yüzde 16.4 artışla 1 trilyon 58 milyar lira
  •  tütün mamüllerinden yüzde 6.6 artışla 65.5 milyar lira
  • şans oyunlarından yüzde 28.6 artışla 4.1 milyar lira
  • değerli Konut Vergisi’nden 350 milyon lira
  • harçlardan yüzde 13.1 artışla 35.1 milyar lira
  • taşınmaz satışından yüzde 8.5 artışla 3.1 milyar lira
  • para cezalarından beklenen gelir yüzde 10.6 artışla 19.2 milyar lira

Otomobil sahiplerini ve sürücüleri ilgilendiren bölüm ise 19.2 milyar liralık madde olacak. Bu başlık altında yer alan trafik para cezalarından elde edilmesi hedeflenen tutar tam olarak 6 milyar lira.

2021'de 6 milyar lira trafik cezası ödeyeceğiz

Geçmediğimiz köprüler, otoyollar, pusuya yatan radarlar, gitmediğimiz yerlerdeki hatalı park cezaları vb uygulamalar ile önümüzdeki yıl gaz kesmeden devam edecek gibi görünüyor.

Önümüzdeki yıl vergilere gelecek olan zamlar ile otomobil fiyatlarının artmaya devam edeceğini söylemek oldukça üzücü. Vergi artış yüzdesi 16.4 olarak belirlenmiş olup bu artış otomobil ve otomotiv ürünlerinin tamamı ile satın alırken vergi ödediğimiz her şeyi etkileyecek.

Günümüzde araç veya taşıt olmaktan uzaklaşan otomobiller artık bir yatırım aracı haline geldi. Otomobillerini satanlar yerine yenisini koyamıyorlar ve sıfır otomobillerin yanına ne yazık ki yaklaşılmıyor.

Sizce bu durum ne olacak yorumlar kısmına görüşlerinizi bekliyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.