2021 Euro NCAP’in en iyileri

2021 Euro NCAP’in en iyileri

Euro NCAP European New Car Assessment Programme (Euro NCAP-Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) Avrupa pazarındaki otomobillerin otomotiv güvenliği ve performanslarının değerlendirilmesi programıdır. 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı (Transport Research Laboratory) ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı (UK Department for Transport) tarafından kurulmuştur.

Ön çarpışma testinde 64 km/h (40 mph) hızındaki araç duran bir bariyere çarpmaktadır. Yan çarpışma testinde ise 50 km/h (31 mph) hızındaki bir bariyer aracın sürücü kapısı tarafından çarpmakta, direk ile yapılan çarpışma testi ise 29 km/h (18 mph) hızında yanal hareket eden araç 259mm çapındaki durağan bir direğe yine sürücü kapısı kısmından çarptırmak suretiyle gerçekleştirilir.

2021 yılının en iyileri

Derecelendirmeler farklı kategoriler arasında doğrudan karşılaştırılamadığı için araçlar sınıfa göre düzenlenmiştir. Beş yıldız alan bir kompakt otomobil, beş yıldız alan bir SUV kadar tam olarak güvenli olmayabilir.

Sınıfının en İyisini tanımlamak için, dört değerlendirme alanının her birinde ağırlıklı puan toplamı kullanılarak bir hesaplama yapılır: Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya ve güvenlik Asistanı. Euro NCAP, sınıfının en İyisi ödülleri için isteğe bağlı donanımı göz ardı ederek yalnızca temel model testlere alınır.

Bu parametrelere göre, 2021 için en iyi performans gösteren en iyi modeller şu şekilde sıralandı

  • En iyi Executive araç Mercedes-EQ EQS

EQS Yetişkin Yolcu testinde yüzde 96, çocuk yolcu testinde yüzde 91, yaya güvenliğinde yüzde 76 ve güvenlik yardımında yüzde 80 puan aldı.

 

  • en iyi büyük arazi aracı Skoda Enyaq iV

Skoda Enyaq iV aynı kategorilerde yüzde 94, yüzde 89, yüzde 71 ve yüzde 82 puan aldı.

 

  • en iyi küçük aile Otomobili Skoda Fabia

Skoda Fabia yüzde 85, yüzde 81, yüzde 70 ve yüzde 71 puan aldı.

 

  • en iyi küçük MPV Toyota Yaris Cross

Toyota Yaris Cross yüzde 86, yüzde 84, yüzde 78 ve yüzde 81 puan aldı.

 

  • en iyi küçük arazi aracı Nissan Qashqai

Nissan Qashqai ise yüzde 91, yüzde 91, yüzde 70 ve yüzde 95 puan aldı.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir