2020’de en çok geri çağırılan otomobili Mercedes A serisi

2020’de en çok geri çağırılan otomobili Mercedes Benz A serisi

Otomobiller üretilip müşteriye satıldıktan sonra mühendislerin fark edemediği yada daha sonra ortaya çıkan arızalar sebebi ile geri çağırılıyorlar. İlk olarak yaşanacak arızların kaza riskini önlemek ve sonrasında yaşanacak sorunların otomobile zarar vermesinin önüne geçmek için bu geri çağırmalar yapılıyor.

Markaları milyonlarca dolar yada euro zarar ettiren bu geri çağırma işlemlerini sizlerce daha önce bir çok kez paylaştık. Sitemizde “Hatalı üretimler” başlığı altında diğer örneklere ulaşabilirsiniz.

Daha önce rot kolu kırılan Mercede s-Class için yapılan geri çağırmayı sizler için yazmıştık. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de de geri çağırılıyor mu?

Cevap “hayır” yüzlerce model Avrupa Birliği ülkelerinde üreticilerin sorumluluğu ve yasalar gereği olarak geri çağırılıyor ve onarımları ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise bu geri çağırmalar ne yazık ki gerçekleşmiyor. Çok az örneklerine rastlayacağınız bir kaç geri çağırma dışında bu vb durumlarda kullanıcılar, yolcular kimsenin umurunda değil.

Markaların geri çağırmaları ülkemizde ancak sizin başvurunuz ile gerçekleşebiliyor. Bu yazıyı hazırladığımız günlerde 10 Peugeot ve 11 model Citroen’in hatalı triger sebebi ile Avrupa’da geri çağırıldığını sayfamızda paylaştık. Sosyal medyada Peugeot ve Citroen kullanıcılarının bu geri çağırmadan bilgileri olmadığını gördük. Ancak kullanıcılar bu hatalı parçalardan bizim vb sitelerden haberdar olurlar ve servislere başvurular ise o zaman değişim ve onarım işlemleri yapılabiliyor.

2020 yılının en çok geri çağırılan otomobili Mercedes A serisi oldu.

Avrupa Komisyonu (European Commission) ya da tam adıyla Avrupa Toplulukları Komisyonu, yaklaşık 16.000 personelle desteklenip 28 komisyon üyesinden oluşan Avrupa Birliği politikalarının tasarlayıcısı ve koordinatörü, başka bir deyişle Avrupa Birliği’nin yürütme organıdır. Bu kurum otomobillerin geri çağırılmasını kanuni zorunluluk haline getirmektedir.

2020 yılı içinde yapılan geri çağırmalar içinde Mercedes A serisi 10 farklı hatalı üretimden dolayı listenin birinci sırasına yerleşti. Mercedes A serisinin hangi 10 sebep ile geri çağırıldığını ve ve hangi tarihler arasında üretilen otomobillerin etkilendiğini aşağıya listeliyoruz. Bu 10 sebepten biri olan yağ sızıntısını sizler için araştırmış ve paylaşmıştık. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mercedes-A-Serisi yağ sızıntısı

Mercedes-Benz A-Serisi, 31 Ocak 2018 ile 14 Şubat 2020 

Çift kavramalı şanzımandaki yağ miktarı çok düşük veya çok yüksek olabilir. Bu, tork iletiminin bozulmasına, şanzıman arızasına ve potansiyel olarak artan CO2 emisyonlarına neden olabilir. Uzun süreli sürüş durumlarında şanzıman yağı yola sızarak takip eden trafik için risk oluşturabilir. Ayrıca, sızıntı yapan şanzıman yağı, sıcak bileşenlerle temas ederek yangın riskini artırabilir.

 

Mercedes-Benz A-Serisi, 17 Ağustos 2019 ile 6 Temmuz 2020 

Turboşarjın yağ besleme borusunda sızıntı olabilir. Sonuç olarak, motor yağı gövde altı panellerine ve oradan yola sızarak takip eden trafik için risk oluşturabilir. Ayrıca, sızan motor yağı, motor bölmesindeki sıcak bileşenlerle temas ederek yangın riskini artırabilir.

 

Mercedes-Benz A-Serisi 2004 – 2012 yılları 

Takata firmasının amonyum nitrat gaz jeneratörlü, kurutucu madde içermeyen araçlardaki sürücü ve yolcu hava yastıkları, belirli iklim koşullarında zamanla yakıtta kimyasal bir değişikliğe neden olabilir.

Sürücü veya yolcu hava yastığının açılmasını tetikleyen bir kaza durumunda, bu değişiklik gaz jeneratörlerinin patlamasına neden olabilir. Bir gaz jeneratörü patlarsa, hava yastığının hiçbir kısıtlama işlevi olmaz ve gaz jeneratöründen çıkan gevşek parçalar aracın iç kısmına ulaşabilir. Bu, yolcular için yaralanma riskini artıracaktır.

 

Mercedes-Benz A-Serisi 11 Eylül 2017 ile 10 Şubat 2019

Klima sisteminin yoğuşma suyu tahliye hortumu düzgün takılmamış olabilir. Böyle bir durumda klima sisteminden gelen yoğuşan su, aracın yolcu bölmesine girerek sürücü ve yolcu tarafının ayak boşluklarına ve merkezi tünele girebilir. Sonuç olarak, oraya takılan herhangi bir elektrikli bileşen paslanabilir ve/veya kısa devrelere veya kaçak akımlara maruz kalabilir.

Sonuç olarak, SRS kontrol ünitesi çalışmayı durdurabilir, araç çalışmayabilir, sürüş sırasında motor acil durum çalışması etkinleştirilebilir ve diğer bileşenlerin (örn. yakıt pompası, otomatik/manuel acil çağrı) çalışması olumsuz etkilenebilir. etkilenir.

 

Mercedes-Benz A-Serisi  9-17 Ekim 2019 

Arka akstaki vidalar düzgün sıkılmamış olabilir, bu da diğer vida bağlantılarının aşırı yüklenmesine neden olabilir. Bu, tekerlek kontrolünün kaybedilmesine ve sonuç olarak araç üzerindeki kontrolün kaybedilmesine ve kaza riskinin artmasına neden olabilir.

 

Mercedes-Benz A-Serisi Ocak ve Haziran 2013

Klima sisteminde R134a tipi soğutucu akışkan kullanılmaktadır. Sonuç olarak, etkilenen araçlar tip onayı gerekliliklerini karşılamıyor. Ürün, Tip onayı direktifinin gerekliliklerine uygun değildir.

 

Mercedes-Benz A-Serisi 28 Ağustos 2014 ile 2 Kasım 2017 

Ön yolcu koltuğu için yolcu sınıflandırma sistemi, teknik özelliklere göre kalibre edilmemiş olabilir. Sonuç olarak, takılı bir çocuk koltuğu bir kişi veya küçük, hafif bir kişi çocuk koltuğu olarak tanımlanabilir.

Sonuç olarak, bir çocuk koltuğu olmasına rağmen yolcu hava yastığı devreye girebilir veya yolcu koltuğunda bir kişi olmasına rağmen yolcu hava yastığı devreye girmeyebilir, bu da yaralanma riskini artırır.

Mercedes-Benz A-Serisi 12 Ekim – 15 Kasım 2018 

Kaldırılabilir/sürgülü panoramik tavandaki cam bölme düzgün şekilde takılmamış olabilir. Sonuç olarak, tamamen ayrılabilir ve aşağıdaki trafik için risk oluşturabilir.

Mercedes-Benz A-Serisi 16 Ekim – 30 Kasım 2018 

Sol ön koltuğun koltuk yüksekliği ayar sistemindeki bir kaynak arızalı olabilir ve kırılarak bir çarpışma durumunda koltuk minderinin öne eğilmesine neden olabilir. Sonuç olarak, emniyet sisteminin koruyucu etkisi bozulacak ve yaralanma riski artacaktır.

 

Mercedes-Benz A-Serisi Mayıs 2018 ile Eylül 2019

Hava yastığını takmak için kullanılan dört adet kendinden kilitli somun doğru şekilde sıkılmamış olabilir. Sonuç olarak, hava yastığının açıldığı bir kaza durumunda, taban plakasından ayrılarak tutucu etkisini sağlayamayabilir ve yaralanma riskini artırabilir.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir