2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

Başlığı yazarken bile bu arabanın gerçekliğine inanamıyorduk! Tekrar tekrar resimleri açtık, Google’da tozlanmış web sayfalarını araştırdık ve gerçek olduğunu gördük.

2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

Çooook uzun uzun yazıp sizleri bunaltmak yada popüler otomobil sitelerindeki gibi tık sayısını arttırmak için maymunluklardan uzak durup bu ilginç tuhaf “şeyi” yazalım.

Fransızların küçük ve yavaş modeli  Renault 5 üretiminden uzun bir süre sonra ralli parkurlarında yıldızı parlamış bir modeldir.  Ralli kitabının kurallarını belirlemiş olan Jean Ragnotti’nin inanılmaz sürüş tarzı ile dönemin en popüler otomobillerinden biri olmuştur.  Renault 5 önümüzdeki yıllarda elektrikli olarak tekrar satışa sunulacak. Renaul 5’in tarihi ve daha fazlasını merak edenler için buraya bir link bırakalım.

Christian de Léotard ve 6X6 modelleri

Fransa’da mucit olarak anılan Christian de Léotard 1960’lı yıllardan itibaren adını otomotiv camiasında duyurmuş. Gençlik yıllarında ilk olarak Range Rover için 6×6 modellerin çalışması ve devamında ise Fransız ordusu için askeri araçların 6×6’ya dönüştürülmesini sağlamış.

6X6’ya dönüştürdüğü modeller Renault 5, Mercedes 190, Mercedes G, Range Rover , Citroen C15 olmuştur. Tamamı kendi tasarımı ve imalatı olan bu 6×6 modeller Dakar girebilecek kadar sağlam ve güvenilir otomobiller olmuş. Mercedes G serisine yaptığı 6×6 tasarımın patenti  Mercedes tarafından satın alınmış, Citroen C15 modeli ise seri üretim olarak satılmıştır.

Remault 5 6x6
Remault 5 6×6

 

Christian de Léotard
Mercedes G 6×6

 

Christian de Léotard
Mercedes 190 6X6

 

citroen c15 6x6
Citroen C15 6X6

 

Christian de Leotard
Range Rover 6X6
Renault 5 Turbo 6×6 ve hikayesi

Christian de Léotard Renault 5 6X6 modelini yaptıktan sonra biraz daha fazlasını hayal etmiş. Ortadan motorlu, 6 silindirli ve turbo beslemeli olan Renault 5 modelinin en güçlü versiyonunu 6×6 yapmaya karar vermiş.

2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

Renault 5 turbo versiyonunu 6×6 yapmak Christian de Léotard için güç bakımından yeterli olmamış. Otomobilin ortasındaki 6 silindirli motor ile birlikte ön bölümünde Renault 5 Alpine versiyonundaki 4 silindirli turbo motoru kullanmış.

2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

2 motorlu 6X6 Renault 5 turbo

Otomobilin üzerindeki 2 motor için 2 ayrı şanzıman bulunuyormuş.

 

Böylelikle Renault 5 üzerinde 2 motor ve 6 çekerli sistemi olan bir canavar ortaya çıkmış. Christian de Léotard 2014 yılında hayatını kaybetmiş. Bu çılgın mucidin yaptığı bir çok proje çoktan unutulmuş.

Küller küllere tozlar tozlara

Bu özel üretim otomobil 2000 yılında özel bir garajda gövde panellerinin kalıplarının alınarak çoğaltılması için sırasını beklemekte imiş. 2002 yılında garajda çıkan bir yangın sonucu Renault 5 ve içerideki bütün araçlar yanarak hurdaya dönmüşler. Christian de Léotard garajın sahibi ve garajın sigorta şirketi ile sorunlar yaşamış. Hayatını kaybettiği 2014 yılına kadar otomobil yerinden hiç kıpırdamamış.

Otomobilin yerini öğrenenler orman içindeki bu garaja girmiş ve çok kıymetli olan Renault 5 turbonun jantlarını çalmışlar. Otomobil bulunduğu bu harabeyi belediye yıkma kararı almış. İçerideki otomobil hurdaları taşınırken 20 yıldır yağmur altında kalan Renault 5 olduğu yerden kaldırılırken tamamen dağılmış. 2020 yılında çekilen fotoğraflarda otomobilden geriye kalan bazı parçalar yerlere saçılmış durumda görüntülenmiş.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir