2. el araç satışına vergi

2. el araç satışına vergi geliyor

1 yıl içinde 3 adetten fazla araç alıp satanlara denetleme gelmiş ve cezaya tabi olmuştu. Yetki belgesi olmadan 3 araçtan fazla satış yapanlar için araç başına 5 bin lira olan ceza işleminden sonra yeni bir uygulama kapımızda.

Kaynak milletimiz….

Hayatı zorlaştıran pahalılık ve alınan yüksek vergilere bir yenisi daha TBMM’de taslak haline gelmiş durumda. Otomobilinizi satarken ödemek zorunda kalacağınız  bu haber yazısını hazırlarken başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2015 yılında AK Parti mitinginde söylediği şu sözler akıllara geliyor.

Enflasyon tek haneli rakama indi. Dün açıkladığımız beyannamede ‘kaynak nerede’ diye soruyorlar. Kaynak milletimizdir.

 

Biz kaynaklar olarak yeni vergilendirme yasa tasarısı mecliste onaylanırsa araç bedelinin binde 5’i kadar vergi ödeyeceğiz. Akıllara araç satış bedelini noterde düşük göstererek vergi masrafını en aza çekmek isteyenler için ise ayrıca bir önlem getirilmiş.

Binde 5 vergi

Aracınızın noter satışında beyan ettiğiniz bedeli örneğin  100 bin lira ise binde 5 olan vergi bedeli 500 liralık bir ödeme ile karşılaşacaksınız. Otomobilinizin değeri sigorta ve reasürans kasko değer listesinde belirlenen fiyatın altında beyan edilerek satış yapılamayacak. Aracınızın kasko değerini sorgulamak için buraya bakabilirsiniz.

Aracınızın kasko değeri yoksa ne olacak?

Yukarıda linkini verdiğimiz Türkiye Sigorta Birliğinin web sayfasından aracınızın kasko bedelini sorgulayabiliyorsunuz. Fakat aracınız 2007 modelden eski ise kasko bedeli listesinde herhangi bir fiyatlama bulamazsınız.

2007 model ve öncesi araçlar için uygulama nasıl olacak sorusuna herhangi bir cevap bulamadık. Yasa tasarısı TBMM’de onaylanırsa illaki bir çözümü bulunur ve vergisi muhakkak alınır.

Sonuç olarak araç satıcısı satışını yapacağı taşıtın fiyatını ödeyeceği vergi kadar arttıracak ve olan yine ikinci el araba alabilmek için borç harç, kredi vs uğraşan insanlara .

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.