2. el araç satışına kısıtlama geldi

2. el araç satışına kısıtlama geldi

Ülkemizde başta otomobili olan yada otomobil sahibi olmak isteyen herkesin başlıca sorunu önü alınamaz fiyat artışları oluyor. Sıfır yada ikinci el otomobil satışları ülke ekonomisinin kötü gidişatı ile doğru orantılı olarak yükselmeye devam ediyor.

Ticaret bakanlığı bu durumun sebebinin vatandaşların yada galerilerin otomobil alıp satması olduğunu zannettikleri için yeni bir uygulamaya imza attı.

6 ay 6 bin km

“İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” başlığı altında yapılan “Pazarlama ve satış kısıtlaması” getirildi. Bu kısıtlama satın alınan otomobil veya arazi taşıtlarının satın alındığı tarihten itibaren sonra 6 ay süre ve 6 bin km limiti getirdi. Yeni kanun 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Otomobil ve arazi taşıtlarını 1 Temmuzdan önce satın almış olanlar için bir ayrıcalık tanınmış. Bu tarihten önce otomobil ve arazi taşıtlarını satın alanlar 6 ay ve 6 bin km zorunluluğuna maruz kalmadan 15 Eylül tarihine kadar araçlarını satabilecekler.

İkinci el otomobil alıp satanların otomobil fiyatlarını yükselttiğini zanneden Ticaret Bakanlığı yetkilileri bu uygulama ile sektördeki fiyat artışlarını düşürebilecekler mi merakla takip edeceğiz.

Nisan 2020 tarihinde yazdığımız “sen ucuz sıfır otomobiller” yazımızda 102 bin lira olan Fiat Egea iki yıl sonra 379 bin lira satış rakamına ulaşmış durumda. Bu artışın sahibi acaba 2. el otomobil alıp satanlar mı?????

En ucuz sıfır otomobiller

 

16 Ağustos 2022 SALI Resmî Gazete Sayı : 31925
YÖNETMELİK
Ticaret Bakanlığından:

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Pazarlama ve satış kısıtlaması

GEÇİCİ MADDE 2- (1) İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

(2) İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir