1970 yılında kaybolan BMW Garmisch konsepti

1970 yılında kaybolan BMW Garmisch konsepti

Web sitemizde tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş ve türünün tek örneği olan bir çok otomobili sizlerle paylaştık. Otomobil tanrılarına saygımızdan dolayı 2019 yılına ait olan olsa da BMW Garmisch Bertone haberini sayfamıza  eklemesek olmaz diyerek seçtik.

Seri üretim otomobilleri alıp yeniden şekillendirerek yeni bir anlayış sunan İtalyan tasarımcılara ait bir kaç örneği buraya bırakalım.

Fiat 124 C4 Cabriolet: Çakma değil orjinal

Doğan SLX değil, Mercedes SLX

BMW Garmisch Bertone nedir?

1970 Garmisch, BMW serisinin görünümünü güncellemeyi amaçlayan BMW 2200 TI mekaniğine sahip bir otomobil için Bertone tasarım merkezi tarafından üretilen bir tasarımın ürünüdür. 1970 Cenevre otomobil fuarındaki tanıtımının ardından gizemli şekilde kayıplara karışan otomobilin gizemi günümüzde dahi çözülememiştir.

50 yıl önce İtalyan dokunuşu ile bu otomobili ortaya çıkaran ve günümüzde hala hayatta olan tasarımcısı Marcello Gandini’ye saygı duruşu olarak BMW bu özel tasarımı yeniden inşa etti.

Gandini tasarımı

1938 doğumlu Marcello Gandini, 20. yüzyılın en etkili otomobil tasarımcılarından biri olarak biliniyor. Gandini, Torino’daki Bertone tasarım stüdyolarında Tasarım Direktörü olarak çalıştığı 14 yıl boyunca Lancia Stratos Zero veya Alfa Romeo Carabo gibi kama biçimli konsept otomobillerin yanı sıra koleksiyoncuların peşinde koştuğu ve dünya çapındaki etkinliklerde hayranlıkla izlenen Lamborghini Miura gibi ikon haline gelmiş spor modeller ve dönemin en cesur ve devrim niteliğindeki otomobillerini yarattı.

Marcello Gandini ve Bertone’deki ekibi BMW Garmisch’in yanı sıra BMW Spicup ve BMW’nin eski tasarım başkanı Paul Bracq liderliğinde üretilen BMW 5 Serisi’nin ilk nesli üzerinde çalıştı. BMW’nin M departmanının doğuşunu sağlayan Paul Bracq ve martı kanat BMW tasarımını merak edenler buna mutlaka bir göz atsınlar.

Bu BMW olmasaydı M PERFORMANCE olmazdı

 

BMW Group Tasarım Ekibi Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk şunları söylüyor, “Marcello Gandini benim için otomobil tasarımın tartışmasız en büyük ustalarından biri ve tasarladığı otomobiller kendi çalışmalarım için hep çok önemli bir ilham kaynağı olmuştur. BMW Garmisch’i ikinci kez ortaya çıkararak Gandini’ye saygılarımızı sunuyor ve Bertone’nin, BMW tasarımının gelişimindeki etkisini vurguluyoruz. Boşlukları doldurarak BMW’nin tarihini tamamlamayı hedefliyoruz.”

Adrian van Hooydonk
Adrian van Hooydonk – Marcello Gandini

BMW daha ilk günlerinden itibaren İtalyan tasarımından ve otomobil yapım kültüründen ilham almış ve etkilenmiştir. 1930’ların sonunda Carrozerria Touring’de üretilen hafif alüminyum BMW 328 Mille Miglia modelinden Giorgetto Giugiaro tarafından tasarımı yapılan kama biçimli BMW M1 modeline kadar, iki ülke arasında konsept ve fikir alışverişi her zaman hayati bir önem taşımıştır.

BMW 328 Mille Miglia

1960’ların ve 1970’lerin diğer birçok İtalyan sergi otomobili gibi orijinal BMW Garmisch de stüdyonun yaratıcılığını göstermek üzere Bertone tarafından bağımsız bir tasarım olarak geliştirildi. O tarihlerde Bertone’nin tasarım bölümünün başında olan Marcello Gandini o dönemi anarken, “İlk fikir Nuccio Bertone’ye aitti. Cenevre Otomobil Fuarı için sürpriz bir sergileme otomobili tasarlayarak BMW ile mevcut ilişkimizi sağlamlaştırmayı istiyordu. BMW’nin tasarım diline sadık kalan ancak daha dinamik, modern, orta ölçekli bir coupé tasarlamak istedik.” diyor.

Yan profili son derece şık ve sade görünen BMW Garmisch’in en ayırt edici tasarım özelliği, kare camlarla örtülü farlarla yandan desteklenen böbrek şeklindeki BMW radyatör ızgaralarının cesur, dikey ve neredeyse köşeli yorumu oluyor. Diğer alışılmadık detaylar arasında C sütunları üzerindeki spor otomobillere benzer panjurlar ve Marcello Gandini stilinin tescilli bir öğesi olan bal peteği desenli arka cam kapağı sayabiliriz.

Otomobil birkaç ay içinde tasarlanmasına rağmen, tasarım ekibi fırsatı iyi değerlendirmiş ve iç tasarımda da kendi karakterlerini yansıtmış. Merkez konsol üzerine pek de alışılmadık şekilde yerleştirilen dikey radyo, yolcu için şık bir katlanır ayna ve gösterişli renk ve malzeme karışımıyla BMW Garmisch, o zamanların son derece işlevsel iç tasarım alışkanlığına şık bir ‘Piemonte’ havası getiriyor. Marcello Gandini, otomobilin adının bile insanları etkilemek için seçildiğini söylüyor: “Garmisch adını o zamanlar İtalya’da kayak çok popüler olduğu için seçtik. Almanya’da ünlü bir kış sporları destinasyonu olan Garmisch, alp şıklığını akla getiriyordu.”

Orijinal modele sadık tasarlanan Yeni BMW Garmisch aynı zamanda BMW’nin tasarım araştırma ve prototip üretim uzmanlığına etkileyici bir örnek. Orijinal BMW Garmisch zor bulunduğundan, BMW Group Tasarım ve BMW Classic departmanlarından oluşturulan ekip otomobilin iç ve dış tasarımına ait her detaya, çoğu siyah beyaz olan eski fotoğraflardan yararlanarak ulaştı.

Şüphesiz işin en güzel tarafı da Marcello Gandini’nin yeni versiyonun yaratım sürecine ait anılarıyla araştırma sürecine bizzat katkı sağlaması oldu. Gandini, tasarım ekibinin zamanın İtalyan modasıyla uyumlu gövde rengi, iç tasarım malzemeleri ve kaplamalar gibi temel detayları yeniden üretmesine yardımcı oldu. BMW Tasarım ekibi orijinal yapı ve şekilleri yeniden canlandırmak üzere en son 3D modelleme teknolojisinden yararlanırken BMW Garmisch, tıpkı 50 yıl önceki orijinal otomobil gibi Torino’daki yetenekli karoser ustaları tarafından hazırlandı.

Marcello Gandini, izin almak için 2018 yılı yazında Torino’da kendisini ziyaret eden Adrian van Hooydonk ile olan ilk toplantısını şöyle hatırlıyor, “BMW’nin BMW Garmisch’i yeniden yaratmak istediğini ilk duyduğumda şaşırmıştım. Şimdi bu projenin bir parçası olabildiğim için çok memnunum; BMW bu keyifli geçmişi hatırlamayı seçmesine çok sevindim. Otomobilin son halini gördüğümde orijinalinden ayırt etmek epey zor oldu.”

Sadeleştirilmiş tasarım dili ile keskin çizgilerin ve geometrik şekillerin kullanımıyla BMW Garmisch, 1960’ların sonu ve 1970’lerin başında Bertone, Italdesign ve Pininfarina gibi İtalyan stüdyolarının öncülüğünü yaptığı radikal yeni stilin ilk örneği. Bu stil günümüzde otomobil tasarımcıları için hala önemli bir referans noktası oluşturuyor. Avangart tasarım yaklaşımının bir elçisi olarak BMW Garmisch, aynı zamanda çağdaş tasarımcılara otomobilin şeklini yeniden düşünmeye devam etmeleri için ilham veriyor. Adrian van Hooydonk şunları söylüyor, “Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de geçmişi yansıtırken aynı zamanda nereye doğru gittiğimizi de düşünmeliyiz. Marcello Gandini’nin tasarımları her zaman sade ama aynı zamanda çok etkileyiciydi. Bu yüzden çalışmalarını çok ilham verici buluyorum. Her zaman az sayıda tasarım öğesi kullanarak gösterişli bir sonuç elde edebiliyor. Daha azıyla daha fazla şey başarmaya çalışma yaklaşımı bugün de hala oldukça modern bir tavır.”

Girizgahı tarafımıza ve geri kalan içeriğin tamamı BMW‘ye ait olan kayıplara karışmış bu BMW konseptini sayfamıza ekledik. Otomobilin görsellerinin tamamınI alta bölümde bulabilirsiniz.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir