150 hp VW Passat mı, 402 hp Porsche Taycan mı?

Volkswagen Passat parasına Porsche Taycan

Yine  ülkemizdeki otomobil fiyatları üzerine acınası halimizi inceliyoruz ve üzülerek kıyaslıyoruz.

İki Alman markasının farklı segmentte yer alan otomobillerini karşılaştırdık. Bu karşılaştırma teknik veya mühendislik açısından değil sadece fiyat etiketleri üzerinden yapılmıştır.

PASSAT

İlk olarak ülkemizin vazgeçilmezlerinden olan Volkswagen markasının Passat ve Porsche markasının Taycan modelinin yeni ve ucuz versiyonu olarak adlandırılan Stateside versiyonuna bakacağız.

porsche-taycan-stateside

Günümüzde Volkswagen Türkiye’nin web sayfasında 23 farklı Passat versiyonu ve fiyatları mevcut. En ucuz versiyon olarak Passat 1.6 TDI SCR 120 PS Impression DSG 348 bin lira ve en pahalı Passat ise 2.0 TDI SCR 240 PS Elegance 4M DSG  997 bin lira fiyat etiketine sahip.

Öncelikle motor hacmi ve diğer teknik donanımları sebebi ile milyon liraya ulaşan Passat cüzdanları zorlayacak ve bir çok kişi için alınması imkansız bir fiyata sahip.

Volkswagen Passat’ın 23 farklı fiyat ve donanım seviyesi içinden Porsche Taycan Stateside ile kıyaslamak üzere 599 bin liralık etikete sahip olan 1.5 TSI ACT 150 PS Elegance DSG’yi seçtik.

Neden Passat 1.5 TSI ACT 150 PS Elegance DSG ?

Porsche markasının tamamen elektrikli olan Taycan modelinin şu an satışta olan dört farklı versiyonu var. Bunlar ucuzdan pahalıya doğru olarak 4S Performance (530 beygir), 4S Performance Plus (571 beygir), Turbo (680 beygir), Turbo S (761 beygir) sıralanıyor. Bu dört seçeneğe ek olarak giriş seviyesi şeklinde belirlenen ve diğer Taycan versiyonlarının en ucuzu Stateside tanıtıldı.

porsche-taycan-turbo-s-761-beygir

Porsche Taycan  Stateside  79.900 dolar‘dan başlayan fiyatlar ile satışa çıkacak. Taycan’ın fiyatını Türk lirasına çevirirsek 591 bin lira yapıyor. Tamamen elektrikli Taycan’ı karşılaştırdığımız 1.5 litre benzinli Volswagen Passat 1.5 TSI ACT 150 PS Elegance DSG ise 599 bin liralık fiyata sahip. 

Teknoloji ve segment farkı olarak Passata haksızlık ettiğimiz bu karşılaştırmanın tek sebebi Porsche Taycan Stateside ile aynı fiyata sahip olması idi.

Gözyaşım pıt …

Yukarıda yazdığımız Taycan Stateside fiyatı olan 591 bin lira ne yazık ki yurtdışındaki satış fiyatıdır. Ülkemize geldiğinde en az kendi fiyatı ve belki de daha fazlası vergi olarak eklenerek milyonun üzerine ulaşacaktır.

TOGG gibi elektrikli otomobiller dünyada  çevreci olmaları bakımından vergi muafiyeti ve hatta kimi ülkeler tarafından verilen teşviklere sahipler. Ülkemizde satılan elektrikli yada melez otomobiller ne yazık ki devletin vergi muafiyeti veya teşvik benzeri uygulamalarına sahip değiller.

Eğer elektrikli otomobil teşviki gelirse Passat fiyatına yollarımızda Porsche Taycan’lar yada elektrikli diğer markalar hızlıca artacaklardır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.