15 milyonluk Fiat 8V Supersonic

15 milyonluk Fiat 8V Supersonic

2. dünya savaşından önce 28 bin litre hacminde dev motorlu otomobil  örneklerine rastlanan Fiat savaş sonrasında tamamen değişmiştir. Fiat markası Avrupa’da ürettiği küçük otomobiller ile bir akımın öncüsü olmuştur.

28.4 litre Fiat S76
28.4 litre Fiat S76

1945 yılında sona eren 2. dünya savaşı sonrasında toparlanmaya başlayan ülkeler endüstride büyük adımlar atmaya başlamışlar. Fiat markasının da model çeşitliliğinin arttığı bu dönemde İtalyan tasarımcılar 1952 Cenevre otomobil fuarında 8V’yi tanıtmışlar.

1952 Genevre otomobil fuarı – Fiat 8V

1952 yılında Fiat tarafından üretilmiş olan diğer bir model Siata 208 ve 208 CS ile aynı şasiye sahip olan 8V kardeşlerinden çok büyük bir farka sahipmiş. 8V adını veren  sekiz silindirli motoru ile yarış arabası olması için üretilmiş.

1952 Fiat Siata 208CS Spider Corsa

1952 ile 1954 yılları arasında 114 adet üretilen 8V modelinin bir bölümü özel tasarımcılar olan Ghia stüdyosu ve onun tasarımcısı  Giovanni Savonuzzi’nin becerikli ellerine teslim edilmiş.

İtalyanların sıklıkla yapmış olduğu bir iş olan seri üretim otomobilleri özel tasarımcılara yeniden inşa ettirmelerine örnek olarak Fiat 124 modelinin 8 farklı versiyonu sizlerle paylaşmıştık.
Cabrio 124 ve diğer 7 farklı 124 modeline buradan ulaşabilirsiniz.

124 C4 Cabriolet

Henry de Segur Lauve sipariş etmiş

Giovanni Savonuzzi yaptığı tasarımda etkilendiği jet uçaklarına vurgu olarak Supersonic adını vermiş. Orijinal Corvette prototipinin ve diğer önemli otomobillerin arkasındaki konsept sanatçısı General Motors tasarımcısı Henry de Segur Lauve, Supersonic tasarımının 1953 Paris otomobil fuarında görmüş. Otomobili çok beğenen Henry de Segur  Lauve, yeni modelin stilinden etkilenmiş ve kendisi için mavi bir iç mekana sahip beyaz renkte sipariş etmiş.

Henry de Segur Lauve otomobilini teslim aldıktan 1 yıl sonra yaşadığı motor sorunları için Fiat’a bir mektup yazmış. Otomobilin günlük kullanımında motor sorunlarını olduğunu belirten Henry de Segur Lauve Fiat’tan çok ilginç bir yanıt almış.  Yarış otomobili olarak tasarlanan bir aracı günlük olarak kullanılmasına çok şaşırdıkları cevabını veren Fiat yeni bir motor göndermeyi kabul etmiş.

8V’nin sahibi yaşanan teknik sorunlar ve Fiat’ın yeni motor göndermesini beklemeden  motoru çıkartıp Corvette’te kullanılan 283 V8 motorunu Fiat Supersonıc’e takmış.

Henry de Segur Lauve’nun ailesi tarafından 1991 yılında satılmış olan Supersonic sonraki sahibi Eric Nielsen tarafından 1994 yılında restore edilip şu anki göz alıcı rengine boyanmış. ,

Toplamda 114 adet üretilen ve bunlardan sadece 14 tanesi Supersonic tasarımına sahipolan nadir İtalyan klasiklerinden ve yazımıza konu olan otomobil 34 Ekim 2020 tarihinde çıkarıldığı açık arttırmada 2 milyon 40 bin dolara (15 milyon 379 bin lira) satılmış.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir