14 bin km’de satılık Ferrari F40

14 bin km’de satılık Ferrari F40

Daha önce sizlere Türkiye’ye evraksız şekilde sokulan Ferrari F40’ın hikayesini paylaşmıştık. Merak edenler için buraya bir link bırakalım.

Bu seferki yazımızda sadece 14 bin km’de “hatasız boyasız” tanımını hak eden bir otomobil açık arttırma ile satışa çıktı. 2 buçuk milyon dolara satıldı. Ferrari F40 modelinin ortaya çıkış hikayesi, teknik detayları ve daha fazlası aşağıda bulabilirsiniz.

1986’da Ferrari’nin 1987’deki 40. yıldönümünü kutlamak için tasarlanan çarpıcı F40, hayattan daha büyük şirket kurucusu Enzo Ferrari tarafından yaptırılan son yeni otomobil olarak tarihi statünün tadını çıkaran niteliksiz bir tur gücü olmaya devam ediyor. Ferrari’nin topyekûn rekabet arabaları ile yol modelleri arasındaki dar boşluğu daha önce benzeri olmayan bir şekilde kapatan F40, piyasaya sunulduğunda şirketin en hızlı ve en güçlü yol modeliydi. En yakın rakibi olan teknoloji yüklü, dört tekerlekten çekişli Porsche 959’un aksine, F40, deneyimleyecek kadar şanslı tüm sürücüleri cezbetmeye ve meydan okumaya devam eden jilet keskinliğinde refleksleriyle duyular için uluyan, gürültülü ve son derece içgüdüsel bir şoktu. bugün ilk elden ve Kissimmee 2022’deki şanslı bir teklif sahibi için, bu heyecanı yaşama şansı elde edecekleri şey.

1986’dan sonra durdurulan ölümcül B Grubu ralli serisi için FIA homologasyon gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan topyekûn 288 GTO Evoluzione’nin daha ileri bir ilerlemesini temsil eden F40, yol için ince kılık değiştirmiş bir yarışçıydı. Yine de, F40’ı bu kadar vahşi yapan çarpıcı teknolojilerin aksine, F40’ın neredeyse dünya dışı gövdesinin stiline öncülük eden Leonardo Fioravanti, duygusal ve hümanist yaklaşımla teknolojik olarak parlak bir araba tasarlamanın gerçekten mümkün olduğunu bir şekilde kanıtladı. Bu, 1950’lerin ve 1960’ların Ferrari’nin en büyük yol ve yarış arabalarını simgeliyordu. Enzo Ferrari, F40’ın Temmuz 1987’deki lansmanında, “Bize Le Mans’ı ve GTO’yu hatırlatabilecek bir araba üretmeyi dileğimi dile getirdim” diyerek tüm kalbiyle aynı fikirdeydi.

 

F40, karbon fiber ve Kevlar ile güçlendirilmiş merkezi küvet yapısına ve Scaglietti’nin kompozit gövde panellerine sahip, yarışa uygun bir çelik uzay iskeleti şasisine dayandığından, “Il Commendatore”un içten hedefini kesinlikle karşıladı ve aştı. IHI turboşarjları ve Behr ara soğutucularını kullanan çift turboşarjlı, 4 kamlı, port enjeksiyonlu 3.0L (2963cc) V-8 motor, yarışta kendini kanıtlamış Weber-Marelli yakıt enjeksiyonu ve motor yönetim sistemi tarafından kontrol edilen harika bir güç sağladı. , 7.000 RPM’de fabrika dereceli 478 HP ile sonuçlanır. 5 vitesli bir arka transaks ve 3.000 motor devrinde IHI turboşarjlarından kararlı bir vuruş, sadece 1.100 kilogram (2.425 pound) ağırlığındaki F40’ın sürüş deneyimini farklılaştırdı. F40’ın 4 tekerlekli, bağımsız, çift salıncaklı süspansiyonu, rekabet tipi coilover amortisörlere sahipti,

Ferrari’nin baş test pilotu Dario Benuzzi, F40 için özel olarak oluşturulan özel P Zero lastikleri için mükemmel kauçuk bileşimi ve sırt tasarımı elde etmek için Pirelli ile yaptığı aralıksız çalışması da dahil olmak üzere F40’ın geliştirilmesine öncülük etti. IHI turboşarjlarının seçimi ve F40’ın Weber-Marelli motor yönetim sistemi için programlama, Benuzzi’nin Maranello’nun güneyindeki dağlarda yüksek hızlı patlamaları, Rimini hava kuvvetleri üssü pistlerinde hızlanma ve frenleme çalışmalarını içeren test programının öne çıkan unsurlarıydı. ve Ferrari’nin Fiorano pistindeki resmi test oturumları.

Tahmin edilebileceği gibi, şarjörlü yol testçileri orduları direksiyon başında bir fırsat için yaygara kopardı ve F40 rutin olarak sadece 3,9 saniyede 0-60 MPH, sadece 7,8 saniyede 0-100 MPH ve 0-140’a ulaştığında beklemeye değdi. 14 saniyede MPH. Gerçekten cesur olanlar için, 201 MPH tam anlamıyla mükemmeldi – bugünün yorgun standartlarına göre bile etkileyici bir işaret. Aslında F40, büyülü 200 MPH bariyerini kırabilen ilk seri üretim süper otomobil olarak otomotiv tarihini yeniden yazdı. Danışılan kaynak ne olursa olsun, F40 o zamana kadar üretilmiş en hızlı ve en hızlı yol otomobiliydi ve performansı bugün de şaşırtıcı olmaya devam ediyor ve sürücüyü yoldan ayırmayan hidrolik direksiyon ve frenler olmadan tamamen analog bir sürüş deneyimiyle yükseliyor. .

F40 üretim çalışması başlangıçta yaklaşık 400 örnek hedeflendi, ancak 1980’lerin sonundaki süper otomobil pazarındaki talep, otomobilin stratosferik fiyat etiketine rağmen çok büyüktü. Üretim 1992’de sona erdiğinde toplam 1.315 adet üretildi. Bu harika F40, sadece 14.053 kilometre (8.732 mil) metrik kilometre sayacı okumasıyla Kissimmee müzayede bloğunu şaşırtıcı bir durumda geçecek.

Resmi Ferrari acentesi Crepaldi Auto SpA tarafından Aralık 1991’de sipariş edilen (Sipariş No. 5032), bu Avrupa spesifik F40 üretime 4 Haziran 1992’de girdi ve montaj 8 Haziran 1992’de tamamlandı, F40 Ferrari’nin ikonik Rosso Corsa’sında tamamlandı kırmızı ve gri süslemeli bir iç mekan üzerinde. 20 Temmuz 1992’de Crepaldi Auto SpA tarafından satılan F40, ilk olarak Mantua, İtalya’da tescil edildi ve daha sonra 1995’te Arese’de bu F40 ile 1995’te Mugello pistinde düzenlenen bir Ferrari etkinliğine katılan başka bir İtalyan sahibine satıldı, sonunda arabayı Haziran 1997’de 1.900 kilometrede Japonya’daki bir sonraki sahibine sattı. Japonya’nın katı yol kayıt sistemi sayesinde, Ferrari’nin dört sahibi, 6 Mayıs 1997’den F40’ın şimdiki sahibi tarafından satın alındığı 2 Ekim 2017’ye kadar aşamalı olarak belgelendi.

Ocak ayında Mecum Kissimmee 2022’de müzayede bloğunu geçmeye hazırlanan bu muhteşem Ferrari F40, kazasız ve hasarsız olarak kalmaya devam ediyor ve yeni beri özenli sahipleri ve koleksiyonerleri listesinde uygun bakım ve servisten cömertçe faydalanıyor. Güçlü çift turbo motor ve vites kutusu dahil olmak üzere orijinal bileşenlerle köklerine sadık kalan F40, fabrikada belirtilen emniyet kemeri güncelleme kiti ile donatıldı ve fabrika egzozu düzgün şekilde bu araç için özel olarak ayarlanmış, harika bir sese sahip Tubi egzoz sistemine sahip. nakliye için sandıklanmış ve bu olağanüstü F40’ın satışına dahil edilmiştir. Pirelli lastiklerine takılan fabrika üç parçalı, merkez kilitli Speedline tekerlekleri, taçlandıran bir dokunuş sağlar. 2 Eylül 2018’de yeni ATL yakıt hücreleri kuruldu ve beraberindeki uygunluk sertifikaları belgeler sağlıyor.

Carrollton, Teksas’taki Norwood Auto Italia’da Ferrari uzmanları tarafından yıllık 14.035 kilometrede bir bakım yapıldı. Müzayedede orijinal kitapların ve el kitaplarının deri çantalarında eşlik ettiği bu yıldız F40 ayrıca bir alet rulosu ve araba kılıfı içerir. Her F40 gerçekten de özeldir ve hiçbirinin eşit olmamasına rağmen, bu geç üretim örneği kesinlikle var olan ve şu anda mevcut olan en iyi örneklerden biridir. Gerçek bir “mavi çip” yatırım kalitesinde egzotik otomobil olan bu 1992 F40, Il Commendatore olarak bilinen adamın, Enzo Ferrari’nin hikayeli ömrü boyunca piyasaya sürülen son model olarak Ferrari koleksiyoncularının istek listesinin başında kesinlikle olmaya devam edecek.

 • F40, Enzo Ferrari tarafından görevlendirilen son süper otomobildi
 • 8732 mil, metrik kilometre sayacı 14.053 kilometre okur
 • Avrupa Spesifikasyonu F40, hayır. 94528
 • Kırmızı ve Gri iç mekan üzerinde ikonik Rosso Corsa
 • Scaglietti’den Coachwork
 • Resmi Ferrari acentesi Crepaldi Auto SpA tarafından Aralık 1991’de sipariş no. 5032
 • 8 Haziran 1992’de tamamlandı
 • 2.936 CC DOHC V-8 motor
 • Behr Intercooler’lı ikiz IHI turboşarjlar
 • Weber-Marelli elektronik yakıt enjeksiyonu
 • 7.000 RPM’de 478 HP
 • 5 ileri manuel şanzıman
 • Havalandırmalı 4 tekerlekli disk frenler
 • Coilover amortisörlü 4 tekerlekli bağımsız çift salıncaklı süspansiyon
 • Bu araç için özel olarak ayarlanmış Tubi egzoz
 • Kasalı fabrika egzozu dahildir
 • Fabrika tekerlekleri
 • Pirelli lastikleri
 • Deri çanta içinde orijinal kitaplar
 • Takım rulosu
 • Araba örtüsü
 • 2 Eylül 2018’de, uygunluk sertifikalarıyla birlikte kurulan yeni ATL yakıt hücreleri
 • Carrollton, Teksas’ta Norwood Auto Italia tarafından 14.035 kilometrede gerçekleştirilen yıllık servis

 

kaynak

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.