10.7 milyon liraya Skyline R32 GTR restore etmek

10.7 milyon liraya Skyline R32 GTR restore etmek…

Nissan markasının efsane modeli olan Skyline  için başlangıç noktası 1957 yılındaki The Prince Skyline’dır. Ülkemizin tek ve yerli otomobili olup projenin iç ve dış minnaklar tarafından baltalanması ile hayata geçememiş olan Devrim otomobilini hatırlatıyor.

nissan skyline-1957
Skyline adına sahip ilk model

1961 yılında yeni Skyline modeli ilk defa GT versiyonuna sahip olmuş. Bu modelin yarışlara hazırlananmış olan serisine R harfi eklenmiş ve GT-R bu şekilde ortaya çıkmış.

nissan skyline gt
Nissan Skyline GT

 

Nissan skyline GT-R
Nissan Skyline GT-R

Devam eden yıllarda Nissan markası Skyline serisinin GT-R versiyonu seri üretime alınmış ve müşterilerinin satışına sunulmuş. İlk kez R30 kod adı 1983 yılındaki modeline verilmiş.

Nissan Skyline R30
Nissan Skyline R30

Günümüze kadar R31 – R32 – R33 – R34 ve son olarak R35 GTR’lar üretilmişlerdir.

Nissan skyline GT-R serisi
Nissan skyline GT-R serisi

Üretilmiş bütün GT-R serileri birbirinden ünlü ve camiada her daim özel otomobiller olmuşlardır. Bu Japon performans modelinin R32 serisi Nissan tarafından lisanslı olarak restore edilmeye başladı. Eğer bir R32 sahibi iseniz otomobilinizi fabrikadan çıktığı gün ki hale getirebiliyorsunuz.

Nismo restorasyon

Japon otomobillerini belki de Avrupa da en çok İngiltere’de bulabilirsiniz. Nissan Skyline GT-R R32 için internet üzerinden bir araştırma yaparsanız 25 ile 35 bin sterlin arasında bir çok GT-R R32 bulabilirsiniz.

NİSSAN SKYLİNE GT-R R32 satılık

Bu özel modele sahipseniz Nissan’ın performans departmanı olan Nismo tarafından tamamen yeniden inşa edilmesini gerçekleştirebilirsiniz.

GT-R R32 en ufak parçasına kadar sökülerek sadece aslına uygun orjinal parçalar ile restore ediliyor. Müşterinin taleplerine göre değişkenlik gösteren bu yenileme operasyonun en full paketini alırsanız 400 bin doları  gözden çıkartmanız gerekli.

skyline-gtr-Nismo-Restoration-16

10.7 milyonluk restore işleminde neler yapılıyor?

12 farklı aşamadan geçen Nissan Skyline GT-R R32’ye neler yapılıyor? Nismo’nun web sayfasında yapım aşamaları tek tek açıklanmış.

1. Demontaj

Restorasyon, araç gövdesinin tamamen sökülmesiyle başlar.
Tüm parçaların durumunu tespit etmek ve aşağıdaki süreçlerde optimum işi gerçekleştirmek için küçük parçalar dahil tüm parçalar çıkarılır.

2. Vücut boyutları ölçümü ve onarımı

Genel bir uygulama olarak, çerçeve boyutları en son 3D ölçüm cihazı kullanılarak doğru bir şekilde ölçülür. Aşınmış parçalar onarılır ve aynı zamanda gövde uygun duruma getirilir.
Daha sonra, yaşlanmadan kaynaklanan azalan gövde sertliğini düzeltmek için paneller onarılır.
Bu, yalnızca SKYLINE GT-R otomobillerini en üst seviyeye ayarlayan ve yarış faaliyetlerinde bulunan NISMO tarafından yapılabilen panellere ısı girerek korozyonu da dikkate alan optimum çalışmadır.

3. Kaporta

Restorasyon işlemi sırasında isteğe bağlı boyayı tamamen kazımak ve macunlardan kurtularak yeniden uygulamak da mümkündür. Herhangi bir pastan arındırılmış çıplak metal gövde, yeni değer yaratan şaşırtıcılığı hissetmenizi sağlar. Bu, yalnızca sahibinin bildiği özel işlemlerden biridir.

4. Gövde burulma sertliği ölçümü

Bu işlem NISMO’nun restore ettiği bir arabanın en önemli sürecidir ve bunun için NISMO yeni bir restorasyon yöntemi önerir. Bu ölçüm, en iyi şekilde onarılmış gövdenin performansını kapsamlı ve görünür bir şekilde belirler.
Sol / sağ dengede herhangi bir farklılık olup olmadığını, üretim anında rijitlik değerinin sağlanıp sağlanmadığını ve gövdenin uygun esneklik gösterip göstermediğini görmek için çoklu ölçüm noktalarında değerler kontrol edilir.

5. Boya

Bu çalışma, eskime nedeniyle sertleşen sızdırmazlığın kaldırılması ve geçmişte kaplanan parçaların kaplama filminin cilalanmasıyla başlar. Daha sonra, yağdan arındırıldıktan sonra, sızdırmazlık yeniden uygulanır ve elektro-çökelmiş kaplamaya eşdeğer etki yaratan bir alt kaplama uygulanır, ardından bir fırında pişirilir. Daha sonra yüzey macunu ve macun uygulandıktan sonra araç son kat kaplama işlemine geçer. Son kat işleminde, fabrika hattında boyanmayan parçalar da otomobil üreticileri tarafından sergilenen gösteri arabalarına eşdeğer bir kalite ve bitiş elde etmek için boyanır. Ayrıca, orijinal rengi, orijinal üretim zamanından itibaren bir renk örneğinden yeniden üretebiliriz veya rengi başka bir renge değiştirmeyi seçebilirsiniz.

6. Motor

NISMO, çok sayıda SKYLINE GT-R RB26DETT motorunu monte etme tecrübesiyle, motorun otomobil üreticileri için standarttan daha yüksek bir hassasiyetle yeniden monte edildiği revizyonları gerçekleştirir. Tıpkı gövde gibi tüm parçalar tek tek sökülmekte, temizlenmekte, ölçülmekte ve incelenmektedir. Ardından, sarf malzemeleri değiştirilir, ardından inceleme sonuçlarına göre işleme ve düzeltme yapılır.
Ayrıca, birçok yarış aktivitesinden kazanılan teknik bilgiyle desteklenen, motorun ayarlanmış bir motor olarak yeniden doğmasını da seçebilirsiniz.

7. Motor test

Yenilenmiş veya ayarlanmış RB26DETT motoru, tezgah üstü performans kontrollerinden geçer.
2.400 ila 6.000 rpm arasındaki yüksek ve düşük yük koşullarında 400 rpm’lik artışlarla leplemede, her bir elektrik parçasının kontrolündeki sorunları ve ardından soğutma ve hidrolik yollarındaki sızıntıları kontrol ediyoruz. Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra, bir boost kontrolü yapılır, ardından spesifikasyonlara uygun olarak 6.800 rpm veya 7.600 rpm’ye kadar tam gazda performans kontrolleri yapılır. Sonuç olarak, her bir motorun tezgah üstü performans ölçüm verileri kaydedilir ve NISMO tarafından yönetilir ve yalnızca gerekli aralıktaki çıkış performansını uygun şekilde karşılayan motorlar nihayet motor montaj sürecine gönderilir.

8. Yürüyen mekaniği

Debriyaj, şanzıman, transfer, FR ve FR kardan mili, FR ve FR diferansiyeli ve motordan güç çıkışını ileten ve kontrol eden güç aktarma sisteminin dört tahrik mili. Parçaya bağlı olarak, yeni parçalarla ünite değişimi, revizyon veya yeniden dengeleme gerçekleştirilir.

9. Kasa parçaları

Kasa onarımları için çeşitli kaplamalar vardır.
Kauçuk burçların değiştirilmesi ve bağlantı kollarının değiştirilmesi ve yeniden boyanması. Amortisörlerin ve yayların değiştirilmesi veya incelenmesi ve ölçülmesi. Fren hattı ve kaliper rotorları, debriyaj hattı, yakıt hattı ve tankları, klima, hidrolik direksiyon pompasından uzanan E-TS hidrolik ünitesi ve soğutma sistemi bileşenlerinin değiştirilmesi veya incelenmesi ve revizyonu.
Diğerleri arasında, braketlerin ve desteklerin yeniden boyanması ve kaplanması ve somun ve cıvata gibi küçük parçaların değiştirilmesi yer alır.

10. Elektrikli bileşenler

Tıpkı kasa bileşenleri gibi, elektrikli parçalar da SKYLINE GT-R için “NISMO Miras Parçaları” ile değiştirilir.  Üretimden kaldırılan orijinal parçaların yeniden üretilmesi veya temizliği yapılır. Kullanılması gereken ECU ve elektrikli tüm donanım bozulma derecesine bağlı olarak yenileri ile değiştirebilir.

11. Kokpit

Sahibinin talebi üzerine iç bölüm sadece temizlenebilir yada döşemeler sıfırdan yapılabilir. 1990’lı yıllarda kullanılan kumaşlar ve izolasyon malzemeler yangın riskine karşı dayanıklı olmadığı için Skyline GT-R R35 modelinde kullanılan sarf malzemeler kullanılır. Plastik parçalar tamir edilip boyanarak elden geçirilir.

12. Test sürüşü

Nismo’nun test sürücüsü ile piste çıkıp R32 için geçer not alması beklenir. Dikkat edilen başlıca konular direksiyon hissi, dönüş, denge ve yuvarlanma hissi, direksiyon hissi, dönüş, denge ve yuvarlanma konularında OK alması gerekir.

Yukarıdaki verilerin aracın yeni olduğu zamanki ile aynı seviyede olup olmadıkları kontrol edilir, bu da aracın bir NISMO tarafından düzgün bir şekilde restore edildiğinin kanıtıdır.
Ayrıca, değişimi yapılan tüm parçaların parça numaraları dahil, muayeneler, yeniden boya işlemleri vb. işlemleri kayıt altına alınıyor.

Sonuç

Bir SKYLINE GT-R R32 sahibi iseniz otomobilinizi Japonya’ya gönderip 400 bin dolar vererek bu yenilemeye yapan olacak mıdır bilinmez. Bu kadar yüksek maliyetlere bu işlemlerin tamamına yapacak özel garajlar dünyanın bir çok yerinde bulunabilir.

Çok paranız var ve otomobilinizi doğduğu topraklara gönderip orada yenilemek isterseniz Nissan size bu hizmeti sunuyor.

Nismo bu restorasyon ile ilgili merak edilen soruları cevaplamış.

Üretim ne kadar sürer?

Modele, sınıfa, model yılına, duruma vb. Bağlı olarak değişecektir, ancak üretim süresi yaklaşık altı aydan bir yıla kadardır.

NISMO’da üzerinde çalışabileceğiniz bir araç bulabiliyor musunuz?

NISMO bir araç bulmanıza yardımcı olabilir. Bu durumda aynı zamanda arabanın durumunu da kontrol edeceğiz. Ek olarak, NISMO’da halihazırda işlenmiş tam arabaların olduğu zamanlar da vardır. Her ikisi de NISMO tarafından restore edilmiş arabalar olacak.

Bu arabada restorasyon kanıtı olacak mı?

NISMO restore edilmiş arabanın üretim seri numarası ile kazınmış özel bir plakayı araca iliştirip restorasyona tabi alanların her bir parçasının detaylarını ve belgesel fotoğraflarını özel bir ciltte size vereceğiz.

Arabamı NİSMO’ya nasıl ulaştırırım?

Başvuru sahipleri araçlarınızın taşınmasını ayarlayacaktır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir