1 Mercedes VRC 4 farklı versiyon

1 Mercedes VRC 4 farklı versiyon

Daha önce sizlere 1988 yılında yapılan Renault Megane konseptini tanıtmıştık. Bu otomobil sedan versiyondan vagon versiyonuna dönüşebiliyordu. Yazımıza konu olan Mercedes ise 1985 yılında bu dönüşüm olayını çok daha farklı bir hale getirmiş ve 4 farklı versiyona 15 dakika içinde değiştirilebiliyor.

1988 model Renault Megane Zero

Mercedes-Benz’in 1995 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki galasında büyük ilgi gören Vario Research Car (VRC) değişken tasarımı ile kendinden söz ettirmiş. VRC sadece birkaç dakika içinde günlük kullanım için bir sedan, genişletilmiş yük kapasitesi ile daha uzun yolculuklar için bir vagon, güneşli günler için üstü açılır bir cabrio ve ağır yükler için açık kargo alanı olan bir pickup olabilir.

 

Mercedes-Benz bu taleplerin hepsine cevap vermeyi kompakt iki kapılı bir araba ile çözdü. Tavan, yan gövde panelleri ve arka bölümden oluşan tek parça gövdeye sahip olan otomobilin parçaları değiştirilebilir ve başka bir versiyona dönüşümü sağlanır. Bu dönüşümü yapmak birkaç basit işlem ve sadece yaklaşık 15 dakikalık bir süre gerektirir.

Kullanıcılara sormuşlar

Mercedes yaptığı araştırmada kullanıcılarından aldıkları taleplere göre şekillenen bu 4 farklı versiyona dönüşebilen tasarımı ortaya çıkarmış. Kullanıcıların yada servis yetkililerinin 15 dakikada değiştirebildiği otomobilin mekanik kilitlerinin dışında ayrıca elektrikli servo motorlarda kullanılmış. Kullanacağınız vücut tipine göre cam sileceği, su fıskiyesi veya cam rezistansı gibi elektrik ve elektronik bağlantıları da gerçekleşiyor.

CFRP (Carbon-fiber-reinforced polymer) – karbon fiber takviyeli plastikten yapılmış olan otomobilin değişebilen gövde panelleri alüminyum ile karşılaştırıldığında yüzde 25 daha hafiftir ve yüksek mukavemete sahiptir. Gövdelerin her biri yalnızca 30 ila 50 kilogram ağırlığındadır ve hafif tasarımlarına rağmen yüksek düzeyde denge ve çarpışmaya dayanıklılık sağlar.

Geçtiğimiz yıllarda direksiyon mili olmayan ve direksiyondan aldığı hareketi tekerleklere elektronik olarak aktaran adeta bir oyun konsolu gibi çalışan modeller ile tanışmaya başladık. Bir çok kişi için şaşırtıcı olan bu sistem 1995 yılında Mercedes VRC konseptinde denenmiş. Direksiyon ve fren sistemi mekanik aksamlardan kurtulmuş ve tamamen elektronik destekli sistemler kullanılmış.

Bu çok amaçlı konseptin üzerinden 27 yıl geçti ve hayata geçmedi. Mercedes’in vagon versiyon üretimini bırakacağını düşünürsek bu vb çok amaçlı tasarımların yollarda görülmemesi çok şaşırtıcı değil. 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.