1.8 milyon hatalı Toyota geri çağırılıyor

Toyota hatasız üretim hattı ve kullanıcılarına sorun çıkartmamaları ile bilinen bir markadır.

Ülkemizde halen 1990’lı yılların Corolla modelleri “efsane” lakabı ile bilinir ve hemen hemen her satılık ilanında yazıldığını görebilirsiniz.

Japonyanın en büyük otomotiv markası son yıllarda bu ünvanından uzaklaşıyor gibi.

Hatalı paspas tasarımı ile yaşanan kazalar, Takata hava yastığı ile geri çağırmalar oldu. Şimdide yakıt pompası arızası yüzünden 11 Ekim 2013 ve 3 Nisan 2020 tarihleri arasında üretilen Toyota modelleri geri çağırılıyorlar.

toyota geri çağırma

Japon markasının Camry (GSV70), Corolla (ZRE172), FJ Cruiser (GSJ15), Kluger (GSU50 ve GSU55), HiLux (TGN121), Prado (GRJ150) ve Landcruiser modelini kapsayan geri çağırmaları başladı.

Toyota çatısı altında yer alan Lexus markasında da aynı sorun bulunmakta. Aynı yakıt pompasını kullanan  Lexus modelleri ile birlikte toplan geri çağırma sayısı 1 milyon 800 bin adet aracı kapsıyor

Listede yer alan modellerde kullanılan yakıt pompası hiç bir belirti vermeden bir anda bozulup devre dışı kalıyor. Bu sorun yaşandığında araç park halinde ise çalışmayacaktır. Lakin araç ile yolda seyir halindeyken yakıt pompası durur ise o zaman işler ölümcül olabilir.

Hareket halinde yakıt pompası durur ise motorunuzda duracak ve motor durduğunda ise frenler çalışmayacak ve direksiyonun taş gibi sertleşecektir.

Ülkemizde üretilen Corolla yada ithal edilen diğer modellerde aynı yakıt pompası mı kullanılıyor? Bu hata ile bozulan ve kronik hale gelmiş bir Toyota sorunu var mı?

Bu sorunun cevabını sosyal medyadaki kullanıcılara soracağız.

11 Ekim 2013 ve 3 Nisan 2020 tarihleri arasında hatalı yakıt pompasına sahip Corolla, Hilux, Prado ve Landcruiser LC200 modelleri için Avusturalya kıtasındaki Toyota yetkilileri bir liste yayınladı. Listede sorunlu otomobillerin şasi numaraları mevcut. Kullanıcılar bu listede kendi araçlarının şasi numaralarını sorgulayabiliyorlar.

Avusturalya Toyota şasi numaraları listesi altta yer alıyor. Acaba ülkemizde nasıl bir aksiyon gerçekleşecek

VIN list – Toyota Corolla
VIN list – Toyota Hilux
VIN list – Toyota Prado
VIN list – Toyota Landcruiser LC200

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir