007 James Bond’un çalınan arabası bulundu mu?

007 James Bond’un çalınan arabası bulundu mu?

İngilizlerin ünlü film karakteri MI6 ajanı James Bond film serisi ilk kez 1962 yılında Dr. No adı ile yayınlanmış. Günümüze kadar toplam 27 adet 007 James Bond filmi çekilmiştir.

Serinin 3. filmi olup 1964 yılında çekilmiş olan Gold Finger’da kullanılmış olan Aston Martin DB5 25 yıl önce çalınmış.

Filmde yer alan otomobil Aston Martin markasının yeni modelinin prototipi imiş. Film için hazırlanan otomobilde ön-arka tampona yerleştirilmiş olan koç başları, farların arkasına gizlenmiş öne monte makineli tüfekleri, arka camı korumak için kurşun geçirmez bir kalkan, İngiltere, Fransa ve İsviçre’de geçerli olan döner plakaları, arka ışık kümelerinde gizlenmiş, yüksek güçlü bir yağ jeti ve çivi dağıtan bir cihaz, arka sis perdesi, arka tekerlek göbeğinden çıkan döner lastik kesici, sürücü kapısı panelinin içine gizlenmiş cep telefonu ve bunun altında bir silah kutusu, takip için yerleşik radar ekranı, orta kol dayanağının içine gizlenmiş bir silah kontrol paneli, vites kolunun üstüne gizlenmiş düğmeli bir yolcu fırlatma koltuğu mevcutmuş.

Ajan James Bond otomobili olarak şekillendirilen bu Aston Martin DB5 filmden sonra  koleksiyoncusu Anthony Pugliese tarafından 1986 yılında 275 bin dolara satın alınmış. 007’nin Aston Martin DB5’i Haziran 1997’de Amerika Florida’daki Boca Raton havalimanı’ndaki özel bir uçak hangarından çalınmış.

Otomobilin bir uçağa yüklenerek kaçırıldığını tespit eden polis teşkilatı Boca Raton havalimanının kontrolsüz hava sahasında olması sebebi ile radar tarafından takip edilmemiş.

Sigorta dolandırıcılığı mı?

Aston Martin DB5 çalındıktan sonra akıllara ilk gelen sigorta dolandırıcılığı olmuş ve bu araştırılmış. Devam eden süreçte Aston Martin DB5’in çalındığına karar verilmiş ve bulunması için Art Recovery International‘a başvurulmuş. Bu kurum çalınan tarihi eserlerin bulunması veya iade edilmesi için görev yapan bir tür dedektiflik şirketi imiş.

 

Art Recovery International’ın CEO’su Christopher Marinello, on yıldan fazla bir süredir hırsızların izini sürüyor. Ota doğu ilkeleri Dubai, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn  izine rastlanan ve her geçen gün otomobile biraz daha yaklaştıklarını söyleyen Marinello şu açıklamalarda bulunmuş.

“Bu ülkelerde büyük otomobil koleksiyoncuları var ve arabanın onlardan birinde olabileceğine ve hatta aralarında seyahat etmiş olabileceğine dair istihbaratım var. Bu ülkelerde büyük otomobil koleksiyoncuları var ve arabanın onlardan birinde olabileceğine ve hatta aralarında seyahat etmiş olabileceğine dair istihbaratım var.

Şu anki sahibinin, satın aldığında arabanın çalındığını bildiğine inanmıyorum. Artık biliyorlar, bence bu ikonik aracın unvanını nasıl temizleyeceğimiz konusunda gizli ve gizli bir tartışma yapmak için her türlü çabayı göstermeleri gerekiyor.

“Bunu ancak çok sınırlı bir şekilde gösterebilirler. Bulunduğu yerin dışına çıkamaz veya bir müzede sergilenemez, o halde neden ulaşıp bu sorunu çözmeyelim?

“Sessiz kaldıklarını ve temkinli olduklarını ve bunu sergilemediklerini düşünüyoruz. Arabanın görüldüğü yer özel bir ortamdaydı. Aldığınız risk budur – bunu herkese açık olarak gösteremezsiniz çünkü kimin öne çıkacağını asla bilemezsiniz.

“Filmi hatırlayan, arabayı seven ve yardım etmek isteyen dünyanın her yerindeki müfettişlerden, kolluk kuvvetlerinden ve diplomatlardan inanılmaz destek alıyorum. Giderek daha da yakınlaşıyoruz. Telefonumun çalmasını bekliyorum.”

Günümüz değeri 25 milyon dolar

Christopher Marinello izi sürülen otomobilin şasi numarasına ulaştıklarını çalınan Aston Martin DB5 ile aynı olduğunu öğrendikleri bilgisini de eklemiş. Otomobili bulan yada ihbar edenler için sigorta şirketi 100 bin dolar ödül vereceğini de açıklamış.

İlerleyen zamanlarda bu film ünlüsü otomobil tek parça olarak bulunabilecek mi merakla bekliyoruz.

Orta doğuda kapalı garajlarda eşi benzeri olmayan özel üretim otomobiller mevcut. Bazı zamanlarda farklı olaylar sonucu bu otomobiller gün ışığına çıkıyor ve yeniden kayboluyorlar.

Bunlardan bazıları, Irak lideri Saddam Hüseyin’in oğlunun evraksız Ferrari F40’ı, özel üretim BMW CSL Gumbella yada prototip XNR olabiliyor. Dikkatinizi çekti ise linkleri aşağıya bırakıyoruz.

Evraksız Ferrari F40

BMW CSL Gembella

Lübnan’da ortaya çıkan XNR

Plymouth-XNR-www.ictenyanmali.com

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.